Evropská komise v úterý potvrdila, že zvažuje regulaci cen SMS posílaných ze zahraničí a datových služeb využívaných rovněž v zahraničí. Předseda Evropské komise José Barroso a eurokomisařka Viviane Redingová novinářům oznámili, že ceny obou služeb jsou "těžce předražené" a komise tak začne připravovat řešení, které by je mělo zlevnit. Podle zdroje ČTK by se tak měl v září objevit návrh, který mobilním operátorům nařídí ceny SMS a datových služeb snížit.

"Právo nebýt oškubán"

"Občané Evropské unie mají právo zasílat v zahraničí textové zprávy, aniž by byli oškubáni. Poplatky za roaming už příliš vysály peněženky zákazníků," uvedla Redingová, která za regulačními snahami Evropské komise v telekomunikačním sektoru stojí. V současnosti se průměrná cena SMS poslané ze zahraničí pohybuje kolem 29 eurocentů (asi 6,80 koruny). Podle představ komise by ovšem tato cena měla být ani ne poloviční.

Přečtěte si více o telekomunikačních regulacích EU

Poplatky za SMS se navíc v EU liší a mnozí platí daleko více, než činí průměrná cena. Pokud se například český turista vydá do Itálie, za SMS zaplatí až deset deset korun (0,42 eur). Nejvíce ale jednoznačně zaplatí zákazníci belgických operátorů, kteří si účtují za textovou zprávu ze zahraničí téměř dvakrát více než čeští operátoři. Zákazníci si mohou veškeré poplatky porovnat na internetových stránkách Evropské komise.

Předražené prý ovšem nejsou jen SMS, ale i datové služby. Zákazník, který se přes svůj mobilní telefon v zahraničí připojí k internetu, může podle Redingové při obdržení účtu prožít šok. Rozdíly v cenách jsou v tomto případě obrovské a pohybují se od 0,25 eur (necelých šest korun) do 16 eur (zhruba 376 korun) za jeden megabyte dat.

Regulace zřejmě bude mít podporu

Události, které zatím provázejí diskusi o cenách SMS a datových služeb, plně odpovídají scénáři, podle nějž unie dospěla k regulaci cen hovorů z mobilních telefonů v zahraničí. Komise nejdříve také operátorům pohrozila, poté spustila internetové stránky s podrobnými cenami za volání a nakonec navrhla regulaci, kterou v rekordním čase ani ne jednoho roku odsouhlasily členské státy EU.

Dá se čekat, že širokou podporu mezi státy najde i případné nařízené snížení cen textových zpráv a datových služeb. Například dánský a holandský premiér již k regulaci vyzvali Evropskou komisi dopisem. Češi sice zastávají v rámci unie spíše liberálnější postoje, ale je pravděpodobné, že pří klíčových jednáních o snižování poplatků budou předsednickou zemí EU, která má vždy omezené nástroje k prosazení svého názoru.