Můžete ji získat i během několika hodin a začít podnikat. Nevybírejte jen podle ceny, ale zvažte i nabízené doplňkové služby


Založit firmu v Česku trvá téměř tři týdny. Je třeba sepsat společenskou nebo zakladatelskou smlouvu, obstarat zápis do živnostenského rejstříku, otevřít si účet v bance, oběhat úřady... Pokud to nechcete podstupovat, můžete si koupit hotovou firmu na klíč, tedy ready made.

080715_23a.jpg

Získat zcela novou firmu je možné už během několika hodin. Prodejci ready made společností sdělíte, jakou právní formu firmy chcete, nebo si můžete nechat poradit, jaká by byla pro vaše podnikání nejvhodnější. "Pak s klientem prodiskutujeme představy o struktuře firmy a oboru podnikání a dojednáme proces převodu," říká Petr Mála, ředitel firmy Společnosti Online, která ready made nabízí.

UKÁŽEME VÁM CESTU

Po podpisu smlouvy je podnikatel většinou zapsán jako jednatel společnosti a může ji převzít. "Po převodu společnosti zajišťujeme zápis změn ve firmě do obchodního rejstříku," říká Josef Jaroš, obchodní ředitel Smart Office & Companies. Většinou prodejci klientům ještě zajistí dodatečné změny jako vyřízení živnostenských oprávnění či změnu názvu.

Když roli hraje čas

Nutné dokumenty

ZALOŽENÍ FIRMY OSOBNĚ

- Zakladatelská či společenská smlouva - notářský zápis
- Oprávnění k podnikatelské činnosti, např. živnostenský list
- Souhlas osob zapisovaných do obchodního rejstříku
- Doklady o splacení základního kapitálu společnosti

KOUPĚ FIRMY NA KLÍČ

- Občanský průkaz kupujícího
- Výpis z trestního rejstříku

Poznámka: Při založení firmy na vlastní pěst není výčet úplný, u firmy na klíč ano.

Ceny za novou firmu s právním statutem s. r. o. se obvykle pohybují mezi 40 až 50 tisíci. Pokud by si přitom budoucí podnikatel vyběhával veškeré papíry a formality sám, vyšlo by ho založení společnosti o něco levněji. Za první zápis podnikatele do obchodního rejstříku se totiž účtuje pět tisíc, za notářský zápis podle výše základního kapitálu a typu společnosti minimálně čtyři tisíce, za živnostenský list tisíc korun. "Výpis z rejstříku trestů stojí padesát, výpis z katastru nemovitostí sto korun za stránku," říká Pavel Vincík z advokátní kanceláře bpv Braun Haškovcová.

Podnikatelé proto volí koupi hotové společnosti především z časových důvodů. "Začal jsem obchodovat daleko dříve a neutíkal mi díky tomu zisk," říká podnikatel, který radí firmám při výběru firemních automobilů.

Ne všechny kroky při převádění firmy jsou hotové do hodiny. Koupená firma většinou nemá stejný obor činnosti, jaký požaduje kupec. "Při rozšíření oboru podnikání je proto možné fakturovat až po oznámení na živnostenský úřad," říká Martin Beník ze společnosti Companies.cz. Faktury je tak možné zasílat až po dvou dnech. Několik dnů trvá i změna názvu firmy.

Soustřeďte se na služby

podnikatel192__192x128_.jpg"Při koupi firmy je nutné soustředit se na cenu, ale i na doplňkové služby prodejce," radí Radovan Mužík z Incoma Research.

Například podnikatelé, kteří nemají vlastní kancelář nebo chtějí mít sídlo firmy na prestižní adrese, mohou prodejce ready made společností požádat o poskytnutí adresy sídla včetně služeb sekretářky, která například zvedá telefony.

Dalšími doplňkovými službami jsou například pronajímání osob do dozorčí rady nebo představenstva či daňové a účetní poradenství.