Řádově o desítky milionů korun měsíčně může přijít dráž náhrada chybějící ruské ropy. Museli by je zaplatit majitelé rafinerií v případě, že bude nutné chybějící surovinu v ropovodu Družba nahradit stejným množstvím z přístavu v Terstu. Česká strana sice ve středu dojednala dodávky potřebného množství ropy transalpinským ropovodem TAL a jeho větví IKL - přes Ingolstadt, ale taková náhrada za ruské ropné manko může přijít vlastníky rafinerií draho.
Poplatky za přepravu ropovodem TAL jsou totiž výrazně vyšší než za přepravu ropovodem Družba, platí se i poplatek za vyskladnění ropy z tankerů v Terstu. Samotná ropa z Družby je také o něco lacinější. Podle dostupných údajů by tak západní náhrada měsíčně chybějících 200 tisíc tun z Ruska přišla majitele rafinerií na sumu zřejmě až kolem sta milionů.
Přesné důvody stále neznámé
Ivan Ottis, šéf rafinerie Paramo a člen představenstva Unipetrolu, je přesvědčen, že situace nemusí být nijak dramatická. "Pokud se výpadky z Ruska omezí jen na jeden měsíc, žádné výrazně vyšší náklady nám nehrozí," soudí. I podle analytiků vše ovlivní čas. "Alternativní nákupy vycházejí samozřejmě dráž. Na ekonomice Unipetrolu by se to ale více projevilo jen v případě, že by ruský výpadek trval déle a chybějící množství by nahrazoval už jen ropovod IKL," míní Petr Sklenář z makléřské společnosti Atlantik FT.
Přesné důvody, proč Rusové Česku krátí od minulého týdne dodávky ropy, nikdo dosud neřekl. A stále se spekuluje, že jde o politickou odvetu Rusů za česká jednání o stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech. Tak jako tak, o důležitosti ropovodu Ingolstadt, jehož kapacita by stačila na zásobování celé republiky, nikdo nepochybuje. "Ukazuje se, že rozhodnutí o jeho stavbě na začátku devadesátých let bylo zásadní. Nejsme teď odkázaní na jeden zdroj z východu," říká ministr průmyslu Martin Říman.
Rusové poslali ropu určenou pro Česko do Turecka
Ruská strana dodává Čechům do ropovodu Družba jen část požadovaného množství ropy už od minulého týdne. Zdůvodňuje to nespecifikovanými technickými problémy. V průměru tak přichází rafinerie o 40 procent celkové měsíční potřeby 500 tisíc tun uralské ropy. Podle informací HN například v úterý dorazilo z denní potřeby 13 tisíc tun do českých skladů na hranici Ukrajiny a Slovenska jen pět tisíc a ve středu deset tisíc tun ropy.
Po středečním jednání zástupců Unipetrolu, České rafinérské a správce českých ropovodů firmy MERO v mnichovské centrále ropovodu TAL nehrozí Česku nedostatek ropy. Ingolstadt funguje od roku 1996 a zatím jen ze čtvrtiny své kapacity. TAL je nyní ochoten přes Ingolstadt dodávat Česku víc. Minimálně o tolik, kolik se nedostává z Ruska. "Je to zásadní věc. Budou teď do budoucna jasně daná pravidla pro případ jakýchkoliv výpadků na ropovodu Družba," řekl šéf České rafinérské Ivan Souček.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist