kamiony-dalnice-dopravni-kolaps__192x128_.jpgMinisterstvo dopravy hodlá zavést slevy na mýtném. Ty se budou odvíjet od množství ujetých kilometrů za měsíc, a využijí je tak především čeští dopravci. ČTK to po úterním jednání se zástupci dopravců řekl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Podle něj evropské právo takový postup umožňuje.

 

"Půjde o pásmové slevy. Od tisíce do 5000 kilometrů bude nějaká sleva, a pak to půjde dál třeba až nad 50.000 kilometrů měsíčně," dal příklad Hodač. Slevy jsou primárně určené pro české dopravce, je však možné, že na ně dosáhnou i jejich zahraniční kolegové. Mluvčí úřadu Karel Hanzelka připomněl, že podobný systém funguje například ve Francii, kde sleva činí zhruba 13 procent.

 

Čtěte také

 

Dálničních známek pro osobní automobily se změny nedotknou

Hodač se dohodl s generálním tajemníkem sdružení dopravců Česmad Bohemia Martinem Špryňarem, že sdružení do pátku předloží návrh systému slev. Ministerstvo dopravy poté zhodnotí dopady novinky do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Podle Hanzelky se nižší mýtné nijak neprojeví v cenách dálničních známek pro osobní automobily.

 

Mýtné slevy byly jedním z požadavků dopravců při jednání s premiérem Mirkem Topolánkem minulý týden. Kromě toho bojují dopravci proti možnému rozšíření pátečního zákazu jízd kamionů. To však nebylo předmětem úterní schůzky.