Arktida ukrývá 90 miliard nevyužitých barelů ropy. Tvrdí to americký geologický průzkum. To je stejné množství, které tvoří celé známé ruské rezervy. A co víc, oblast obsahuje dokonce třikrát víc zemního plynu. Těžba ale v Arktidě vyvolává kontroverze kvůli dopadům na životní prostředí. Informovala o tom BBC.

Cena ropy v posledních týdnech klesá z rekordních 147,27 dolarů za barel na současných 125 dolarů hlavně v důsledků nižší poptávky a také zmírnění propadu amerického dolaru. Experti ale předpokládají, že výrazněji už ropa klesat nebude a časem se obrátí zpět k růstu.

Bush prosí Kongres o povolení pobřežní těžby

Z průzkumu vyplývá, že Arktida má okolo 13 procent neprozkoumaných světových zásob ropy a 30 procent zásob zemního plynu. "Před tím, než se budeme schopni rozhodnout o dalším použití ropy a plynu, ochraně ohrožených druhů a zdraví naší planety, potřebujeme vědět, co tam je," řekl ředitel výzkumu Mark Meyrs.

Americký prezident George Bush už dříve požádal Kongres, aby ukončil 27letý zákaz těžby ropy v amerických pobřežních vodách. Bush tím chce snížit závislost USA na dovozu. Těžební společnosti věří, že jim tání arktického ledu z posledních let umožní těžit snadněji.

Přečtěte si více o problémech s ropou

 

Nad dalším vývojem cen ropy se svět nemůže shodnout. Pro další snižování hovoří nižší než dříve očekávaná poptávka po černém zlatu a také plánovaná vyšší produkce jak zemí OPEC, tak i mimo tohoto ropného kartelu. Může k tomu přispět i nález amerického průzkumu.

Naopak pro další růst cen hovoří napjatá situace v Íránu a dalších zemích, které těží ropu. "Nejistota na nabídkové straně je ještě větší než možnost odlehčení poptávky," tvrdí Shokri Ghanem, šéf libyjské odnože OPEC. "Je zde příliš mnoho nejistot," uvedl pro agenturu Reuters.