Protesty proti WTO a dohodě o liberalizaci obchoduAgentuře Reuters to řekl jeden z diplomatických zdrojů. Na schůzce jsou zástupci více než 30 zemí, kteří se snaží vyjednat podmínky pro konečnou dohodu. Rozpory panují i mezi členy Evropské unie, i když například Švédsko prý návrh klidně podepíše tak, jak je.

Rozhodnutí prodloužit jednání dnes delegátům oznámil generální tajemník Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy. Páteční jednání, která se protáhla až do noci, podle ministrů sice přinesla značný pokrok, stále je ale riziko, že některé země na návrh dohody nepřistoupí.

WTO: Jednání bez konce 

Některé zdroje ale říkají, že nebyl žádný pevný konec jednání stanoven. "Pořád pracujeme a já doufám, že se dočkáme i nějaké letní dovolené," řekl mluvčí WTO Keith Rockwell.

Nejednotný postoj k odblokování dohody o liberalizaci obchodu ale mají také některé členské země EU. Za unii se o dohodu snaží komisař pro obchod Peter Mandelson, který tak bude muset v této situaci ostatní přesvědčit, že je návrh pro unii přínosný.

Návrh dohody vyjednávačům v pátek předložil Lamy a z počátku proti jeho návrhům nikdo zásadně neprotestoval, i když určité výhrady zazněly od více zemí. Prakticky všichni se ale shodli na tom, že budou o kompromisních návrzích diskutovat. Dnes ale vystoupili zástupci Itálie a Irska s tím, že nejsou spokojeni.

Rozladění mezi obchodníky 

"Mezi členy EU panuje značné znepokojení a rozladěnost ohledně celé řady konkrétních aspektů," řekla místopředsedkyně irské vlády Mary Coughlanová. "Je zde několik sporných otázek a jednou z nich je samozřejmě zemědělství. Spravedlivá podle nás není ani dohoda o obchodu s průmyslovým zbožím, a to jsme se ještě nedostali ke službám," dodala.

Po týdnu prakticky bezvýsledných jednání, která se konají v rámci takzvaného katarského kola, v pátek zástupci šesti klíčových zemí a Evropské unie přijali Lamyho návrh jako základ pro pokračování rozhovorů. Dohoda o liberalizaci by měla snížit dovozní cla a výrazně omezit subvence vývozu zemědělských produktů. Katarské kolo začalo v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a skončeno mělo být už v roce 2004.

Přesvědčí Mandelson členy EU?  

Otázkou je, zda se komisaři Mandelsonovi podaří přesvědčit jednotlivé země EU. Řada z nich se totiž obává, že budou muset snížit subvence zemědělcům, kteří jsou z politického hlediska důležitou skupinou, aniž za to pak dostanou odpovídající přístup na trh průmyslového zboží a služeb v rozvojových zemích.