koruna-libra-192.jpgV okolí Vídně jsou dnes byty levnější než v okolí Prahy. Přitom před deseti lety byly rakouské ceny bydlení dvoj- až trojnásobkem českých.

Změnu způsobil nejen rychlejší růst cen nemovitostí v Česku ve srovnání s Rakouskem, ale také koruna posilující vůči euru.

Zatímco ještě letos v lednu stál nový třípokojový byt o velikosti 72 čtverečních metrů v St. Pöltenu - čtyřicet kilometrů západně od centra Vídně - v přepočtu 1,9 milionu korun, včera byl o 200 tisíc levnější. Jeho cena, 72 tisíc eur, přitom zůstala nezměněna. Přitom nový třípokojový byt v Mladé Boleslavi - zhruba čtyřicet kilometrů od české metropole - stojí dnes 2,5 milionu korun.

 

Silná koruna

Pomáhá Škodí
Lidem na dovolených Turistickému ruch v ČR
Při nákupech nemovitostí a automobilů v cizině Čechům dočasně pracujícím v zahraničí
Dovozcům Exportérům a jejich zaměstnancům

Luxusní třípokojový nový byt v Brně-Žabovřeskách stojí 5,2 milionu korun, podobný nový byt v rakouském Grazu přijde na 4,7 milionu korun.

"Podobně se vyvíjejí ceny také v Německu nebo ve Velké Británii. Češi si ještě nikdy nemohli pořídit britskou nemovitost levněji než nyní. Průměrné ceny domů v Anglii za poslední rok klesly o 4,4 procenta, přitom koruna k britské libře ve stejném období posílila o 29 procent," uvedl Vladimír Pikora, analytik společnosti Next Finance.

Zahraniční byty Čechy nelákají

Přestože ceny nemovitostí v zahraničí se díky posilující koruně blíží cenám bytů a domů v Česku, Češi do zahraničních realit neinvestují.

"Člověka v produktivním věku zláká levnější byt v Lipsku jen tehdy, najde-li tam i práci. Nižší ceny nemovitostí by mohly zlákat tak důchodce," uvedl Jakub Sedmihradský, viceprezident realitní společnosti Lexxus.

Více o cenách bydlení v zahraničí

Nákup domů či bytů v Německu nedoporučuje ani jako investici.

"Taková investice je z dosahu, člověk ji těžko kontroluje. Navíc ceny nemovitostí v rakouských a německých městech se pohybují ve velkých extrémech, v centrech větších měst jsou mnohem vyšší než na periferiích malých měst. Cizinec bez znalosti prostředí těžko odhadne, co bude vynášet. Málokdo třeba ví, že v Česku je nejlepší výnosovou investicí nákup levné starší garsonky," dodal Sedmihradský.

Někteří jednotlivci z příhraničních oblastí se už ale po domech v cizině ohlížejí.

"Zájem Čechů o koupi německých nemovitostí v současnosti díky sílící koruně skutečně narůstá. Jde především o bývalé východní Německo, kde jsou ceny mnohem nižší než na ostatním německém území. Například cena nového rodinného domku o velikosti 4+1 se v německém příhraničí dnes pohybuje okolo tří milionů korun, zatímco cena stejného domku na Liberecku je nyní 4,5 až pět milionů korun," uvedla Klára Šimberová z realitní kanceláře Sting.

Posilování koruny přimělo plzeňskou pobočku realitní kanceláře AAAbyty.cz, že se začala o byty v zahraničí zajímat. "V minulém týdnu jsme začali i o první sérii prodejů bytů za hranicemi vyjednávat, s konkrétní poptávkou nás ale zatím nikdo nekontaktoval," uvedl Zdeněk Míčka, manažer plzeňské pobočky.

Levnější dovolená

Silná koruna pomáhá i Čechům při dovolených. V nejoblíbenějších destinacích jako je Chorvatsko nebo Itálie si mohou nyní dovolit utrácet více, protože koruna za poslední rok posílila oproti euro o 16 procent a vzhledem k chorvatské kuně o 13 procent.

Více o dovolených

Kurz koruny na druhou stranu dusí turistický ruch v České republice, která se stává čím dál dražší destinací. Postiženi tak mohou být především majitelé hotelů a restaurací v Praze a dalších turisticky atraktivních destinacích.

Exportéři si zoufají

Vrásky na čele přidělává silná koruna také exportérům. Ti už si dlouho stěžují, že kurz podlamuje jejich konkurenceschopnost.

Svaz průmyslu a dopravy už loni v říjnu volal po jasném datu pro zavedení eura. "I v rámci státu jsou společnosti, kterých se nijak zásadně nedotkne, jestli bude euro zavedeno rychle, nebo ne. Největším firmám ale přechod na euro určitě pomůže," sdělil tehdy Ekonomu prezident svazu Jaroslav Míl.

V mladoboleslavské společnosti Škoda Auto mají také čísla. "Ztráty z posilující koruny dosahují stovek milionů eur. Někteří naší dodavatelé jsou na hranici bankrotu. Mají smlouvy v eurech, tak hluboký propad v příjmech nejsou schopni vyrovnat vzrůstající produktivitou či omezením nákladů," vypočítává pro Ekonom Martin Jahn, generální ředitel Volkswagenu pro Rusko. Problém se podle něj týká zejména výrobců jednoduchých kovových či plastových dílů.

 

Více o exportérech

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist