Stát má teď tři měsíce na to, aby nesprávně uvalenou nucenou správu na Priu dal do pořádku a se záložnou se dohodl na urovnání. Záložna bude podle svého právního zástupce Marka Nespaly požadovat minimálně 540 milionů, částka se však může dostat až přes miliardu. Informoval o tom dnes server iDnes.cz.

Rozhodnutí soudu podle Nespaly může mít vliv i na zproštění obžaloby pro bývalého šéfa záložny Františka Zoubka, kterého soud poslal na šest let do vězení za tunelování kampeličky. "Rozhodnutím soudu se zabýváme," řekla MF Dnes mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Podle tiskové zprávy zveřejněné Ministerstvem spravedlnosti Evropský soud pro lidská práva shledal, že záložna byla zbavena potřebných procesních záruk, které by ji reálně umožňovaly zpochybnit rozhodnutí o nucené správě. Předmětnou dokumentací disponoval dosazený nucený správce. Soud dále dospěl k závěru, že se Vrchní soud v Praze omezil pouze na hodnocení zákonnosti a převzal skutková zjištění Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami, namísto toho, aby je sám prověřil.

Nedošlo tedy k soudnímu přezkoumání v rozsahu požadovaném v Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod a práva na soudní přezkum především ve věci zavedení nucené správy nad jmenovanou záložnou.

Soud ve Štrasburku shledal podle tiskové zprávy uvedená porušení základních práv ve vztahu k samotné záložně, nikoliv však k jejím členům, vůči nimž stížnost prohlásil za nepřijatelnou.

Šéf záložny Zoubek od počátku označoval kroky státu za nelegální a obviňoval ho z toho, že záložna zkrachovala právě kvůli tomu. Soud však naopak poslal Zoubka na šest let do vězení za tunelování firmy. Tříletou podmínku dostala i jeho dcera Kamila Březinová, tehdejší místopředsedkyně představenstva společnosti.

Pria vznikla v roce 1996. Na konci devadesátých let patřila k dravcům kampeličkového trhu. Vkladatelům nabízela dvacetiprocentní zhodnocení vkladů, tedy jedno z nejvyšších na trhu. Své peníze jí svěřilo téměř pět tisíc střadatelů a objemem vkladů se kampelička dostala na sedmé místo mezi záložnami. Na přelomu tisíciletí ji však stát poslal do nucené správy, protože prý prováděla činnosti, ke kterým neměla oprávnění. Stát správu třikrát prodloužil a kampelička skončila o čtyři roky později v konkurzu.