ropa_zpracovani__192x128_.jpgSvětové ceny ropy pokračovaly ve svém poklesu. Americká cena ropy se dokonce dostala pod své minimum od počátku května, tj. pod 112 dolarů za barel.

Cenu ropy ovládá jedna změna za druhou. Díky obratu v kurzu dolaru z propadu k posilování, začal dolar vyvíjet tlak na ropný trh, který roste díky slabosti evropské ekonomiky.

Cena ropy podle agentury Reuters klesla o 3 dolary a páteční nejnižší cena byla 111, 85 dolarů za barel.Severomořská ropa Brent oslabila o dva a půl dolaru na 111,15 USD.

Čtěte také:

Dolar sílí už několik týdnů a podporuje ji i zvýšená americká inflace. Slabost evropské a americké ekonomiky vyvolávají na ropném trhu obavy ze slabé poptávky. Navíc nárůst dolaru sám o sobě investice do ropy silně znevýhodňuje.

Silný dolar, který v pátek vystoupil na šestiměsíční maximum k euru, dnes strhával dolů i ostatní komodity. Zlato se v pátek poprvé od prosince propadlo pod hranici 800 dolarů za troyskou unci a výrazně klesaly i ceny průmyslových kovů.

Ropu stále mírně podporují obavy z dopadu ruských vojenských akcií v Gruzii na přepravu energetických surovin přes Kavkaz. Analytici však říkají, že diplomatické úsilí o dosažení mírové dohody snižuje riziko dlouhodobějšího narušení těchto dodávek.

Ropa vystoupila před měsícem na dosavadní maximum 147,27 USD. Od té doby však v obavách z propadu poptávky v USA a ve světě a pod tlakem oživení dolarového kurzu ztratila více než 20 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist