Ceny ropy v úterý dopoledne klesaly a americká ropa se propadla pod 112 dolarů za barel. Obavy z přerušení produkce v Mexickém zálivu byly zažehnány, protože bouře Fay se přehnala přes území a nezpůsobila žádné velké škody na ropném zařízení.
Krátce před polednem našeho času cena lehké americké ropy klesla o 71 centů na 112,16 dolaru za barel, když předtím se propadla pod 112 dolarů. Cena londýnské ropy Brent zlevnila o 73 centů na 111,21 dolaru za barel.
Ceny ropy byly na svém maximu v polovině července, kdy stál barel ropy více než 147 dolarů. Od té doby ale klesly už o 24 procent.
Pád komodit
Ceny ropy, zlata, platiny a dalších komodit na světových trzích tak v posledních dnech klesají. Až do začátku srpna byla přitom situace taková, že komodity sloužily jako alternativní investice k akciím či dluhopisům.
Řada velkých investorů v podobě hedgeových fondů začala podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka používat komodity stejným způsobem jako klasická aktiva, tedy akcie nebo dluhopisy.
"A právě přesun peněz z klasických aktiv do těchto alternativ, které už jsou dnes široce obchodované, vedl k tomu, že komodity rostly. A to všechny od zemědělských komodit, až po průmyslové kovy a energie (ropa, zemní plyn, uhlí)," uvedl pro server iHNed.cz Marek.
Komodity a reálná spotřeba
Tyto komodity, které jsou navázány na reálnou spotřebu v ekonomice, ale podle Marka začala v posledních dvou týdnech stále více postihovat recese v některých ekonomikách a obecně zpomalování hospodářského růstu ve světě.
Například ceny zlata v pátek klesly na londýnské burze poprvé od prosince loňského roku pod 800 dolarů za troyskou unci (oz), když spadly až na 786,75 dolaru za unci.
V úterý se cena zlata pohybuje kolem 796 dolarů za unci. Přitom ještě ve čtvrtek v New Yorku jedna unce zlata stála téměř 812 dolarů. Na maximum se cena vyšplhala v březnu, když vystoupila na 1030,80 dolaru za unci.
Ceny zlata padají. Jsou nejníže od loňského prosince
Klesající ceny ropy letos OPEC připraví zhruba o 79 miliard dolarů
Ropa za 500 dolarů? V případě války čekejte cenovou explozi, tvrdí Irán
Klesající ceny ropy a posilující dolar
Za celý loňský rok zlato posílilo o 32 procent. Už na přelomu roku přitom padl dlouholetý rekord z roku 1980, kdy se cena zlata vyšplhala na 850 dolarů za unci. Za rostoucími cenami zlata stálo tehdy několik faktorů. V roce 2000 se troyská unce zlata obchodovala přibližně za 280 dolarů.
Hlavním důvodem, proč investoři ztrácejí zájem o cenné kovy, jsou právě snižující se ceny ropy a posilující americký dolar. Cena zlata nejvýrazněji ovlivňuje i stříbro, jehož cena většinou kopíruje vývoj cen zlata. Stříbro během asijského obchodování zlevnilo o více než 12 procent a je tak vůbec nejlevnější od loňského září.
Obavy z nižší poptávky
Ovlivněny jsou však i ceny dalších drahých kovů. Platina minulý týden zlevnila o tři procenta na 1 450 dolarů za unci a stala se tak nejlevnější za téměř dva roky, dnes už se její cena pohybuje dokonce už jen kolem 1 340 dolarů. V Tokiu se cena platiny i zlata snížila o maximální povolený limit.
"Poptávku tak začala vyvažovat obava ze zpomalení reálné spotřeby těchto komodit. A právě toto stojí za aktuálním poklesem cen ropy, průmyslových kovů, zlata... U ropy je to sice nejvíce viditelné, ale třeba stříbro se v minulém týdnu propadlo opravdu dramaticky. Během jednoho dne to bylo 8 až 10 procent, u zlata to bylo řádově také v procentech, u zinku, mědi a podobně také," upozornil Marek.
Za vším podle Marka stojí obava, že pomalejší ekonomický růst ve Spojených státech amerických, Evropě i Asii povede k menší poptávce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist