zlato-dolary-192.jpgCeny ropy v úterý dopoledne klesaly a americká ropa se propadla pod 112 dolarů za barel. Obavy z přerušení produkce v Mexickém zálivu byly zažehnány, protože bouře Fay se přehnala přes území a nezpůsobila žádné velké škody na ropném zařízení.

Krátce před polednem našeho času cena lehké americké ropy klesla o 71 centů na 112,16 dolaru za barel, když předtím se propadla pod 112 dolarů. Cena londýnské ropy Brent zlevnila o 73 centů na 111,21 dolaru za barel.

Ceny ropy byly na svém maximu  v polovině července, kdy stál barel ropy více než 147 dolarů. Od té doby ale klesly už o 24 procent.

graf - ceny ropy za 6 měsíců, 19.8.2008

Pád komodit

Ceny ropy, zlata, platiny a dalších komodit na světových trzích tak v posledních dnech klesají. Až do začátku srpna byla přitom situace taková, že komodity sloužily jako alternativní investice k akciím či dluhopisům.

Řada velkých investorů v podobě hedgeových fondů začala podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka používat komodity stejným způsobem jako klasická aktiva, tedy akcie nebo dluhopisy.

"A právě přesun peněz z klasických aktiv do těchto alternativ, které už jsou dnes široce obchodované, vedl k tomu, že komodity rostly. A to všechny od zemědělských komodit, až po průmyslové kovy a energie (ropa, zemní plyn, uhlí)," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Komodity a reálná spotřeba

Tyto komodity, které jsou navázány na reálnou spotřebu v ekonomice, ale podle Marka začala v posledních dvou týdnech stále více postihovat recese v některých ekonomikách a obecně zpomalování hospodářského růstu ve světě.

Například ceny zlata v pátek klesly na londýnské burze poprvé od prosince loňského roku pod 800 dolarů za troyskou unci (oz), když spadly až na 786,75 dolaru za unci.

graf - ceny zlata za 6 měsíců, 19.8.2008

V úterý se cena zlata pohybuje kolem 796 dolarů za unci. Přitom ještě ve čtvrtek v New Yorku jedna unce zlata stála téměř 812 dolarů. Na maximum se cena vyšplhala v březnu, když vystoupila na 1030,80 dolaru za unci.

Přečtěte si také

Klesající ceny ropy a posilující dolar

Za celý loňský rok zlato posílilo o 32 procent. Už na přelomu roku přitom padl dlouholetý rekord z roku 1980, kdy se cena zlata vyšplhala na 850 dolarů za unci. Za rostoucími cenami zlata stálo tehdy několik faktorů. V roce 2000 se troyská unce zlata obchodovala přibližně za 280 dolarů.

Hlavním důvodem, proč investoři ztrácejí zájem o cenné kovy, jsou právě snižující se ceny ropy a posilující americký dolar. Cena zlata nejvýrazněji ovlivňuje i stříbro, jehož cena většinou kopíruje vývoj cen zlata. Stříbro během asijského obchodování zlevnilo o více než 12 procent a je tak vůbec nejlevnější od loňského září.

Obavy z nižší poptávky

Ovlivněny jsou však i ceny dalších drahých kovů. Platina minulý týden zlevnila o tři procenta na 1 450 dolarů za unci a stala se tak nejlevnější za téměř dva roky, dnes už se její cena pohybuje dokonce už jen kolem 1 340 dolarů. V Tokiu se cena platiny i zlata snížila o maximální povolený limit.

graf - ceny platiny za 6 měsíců, 19.8.2008

"Poptávku tak začala vyvažovat obava ze zpomalení reálné spotřeby těchto komodit. A právě toto stojí za aktuálním poklesem cen ropy, průmyslových kovů, zlata... U ropy je to sice nejvíce viditelné, ale třeba stříbro se v minulém týdnu propadlo opravdu dramaticky. Během jednoho dne to bylo 8 až 10 procent, u zlata to bylo řádově také v procentech, u zinku, mědi a podobně také," upozornil Marek.

graf - ceny stříbra za 6 měsíců, 19.8.2008

Za vším podle Marka stojí obava, že pomalejší ekonomický růst ve Spojených státech amerických, Evropě i Asii povede k menší poptávce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist