cd-cargo-192x128.jpgČeská republika a Slovensko by měly mít rovnocenný podíl v chystaném česko-slovenském podniku pro nákladní železniční dopravu. Na tiskové konferenci to oznámili premiéři obou zemí Mirek Topolánek a Robert Fico. ČD Cargo a Železniční společnost Cargo Slovakia spolu vytvoří jednoho z největších nákladních přepravců v Evropě.

Oba premiéři se dohodli na základních zásadách vzniku společného podniku, o kterém se mluví již několik měsíců. "Jednou z nich je zásada rovnocenného partnerství, tedy paritního zastoupení ve všech orgánech společnosti," řekl Fico. Podle něj je zájmem obou zemí vytvoření silného podniku, který by byl v Evropě konkurenceschopný.

Podle Fica může jedině silný podnik garantovat nejen výkony, ale také sociální smír a zaměstnanost. Premiér Topolánek doplnil, že ministři dopravy obou zemí Řebíček a Ľubomír Vážny dostali svolení, aby vytvoření společného podniku podle dohodnutých zásad připravili. "V této chvíli mají oba ministři od nás tento mandát," řekl Topolánek.

Čtěte více o ČD Cargo

Nákladní doprava Českých drah je pátá největší v Evropské unii. Loni přepravila více než 90 milionů tun zboží. Cargo Slovakia vozí ročně asi 50 milionů tun, což firmu řadí na rozhraní první a druhé desítky.

Po spojení by se nová společnost dostala zhruba na úroveň polských železnic PKP, které jsou v EU na druhém místě. Největší v Evropě je s 313 miliony tun nákladní doprava německých Deutsche Bahn.

Záměr spojit obě společnosti oznámil Řebíček už koncem loňského října. Podle něj bude nový podnik konkurenceschopnější na liberalizovaném evropském trhu, a zvýší se také jeho hodnota při případné privatizaci. O té se však premiéři dnes nezmínili. Čeští dopravní odborníci s fúzí většinou souhlasí.