V pondělí 1. září zmizí z oběhu poslední padesátihalířové mince a dvacetikorunové bankovky. Lidé by mohli pocítit chystané změny na výsledné ceně svých nákupů. V některých případech totiž bude suma zaokrouhlována nahoru na celé koruny. Zrušení zmíněných mincí a bankovek by nemělo přinést výrazné zdražení.
Česká národní banka počítá jen s mírným zdražením. Ta v tuto chvíli odhaduje, že se jí podaří získat zpět maximálně pětinu z téměř 427 milionů padesátihaléřových mincí, které jsou nyní v oběhu. Mince bude možné vyměnit až do příštího roku.
Právě návratnost mincí a jejich klesající obliba jsou hlavními důvody, proč Česká národní banka (ČNB) platnost 50haléřových mincí ke konci srpna ruší. V tu dobu ale definitivně skončí i platnost papírových dvacetikorun.
Dlouhá historie haléřů
Hodnotu padesátihaléře navíc podle člena bankovní rady ČNB a jejího vrchního ředitele Pavla Řežábka znehodnotila za dobu jeho existence inflace. "V současnosti má hodnotu zhruba 23 haléřů a padesátihaléř tak ztratil svůj význam oběživa. Zrušení posledních haléřových mincí v Česku, kterými padesátníky jsou, spotřebitelské ceny významně nezvýší. Jejich dopad do inflace bude podle našeho názoru 0,1 procentního bodu," uvedl Řežábek
Ceny zboží a služeb bude možné nadále uvádět v haléřích a jejich násobcích. "Současná praxe zůstane zachována a zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách," vysvětlil Řežábek s tím, že při bezhotovostních platbách budou obchody nadále účtovat u v haléřích.
V současné době je v oběhu zhruba 41 padesátníků na jednu osobu, a to včetně kojenců. Platnost desetníků a dvacetníků skončila v roce 2003 a jejich možná výměna u ČNB bude ještě možná do konce října příštího roku. Na výrobu všech padesátihaléřů od vzniku České republiky se spotřebovalo 407,5 tuny hliníku. Celkem bylo vyrobeno přibližně 453 milionů padesátihaléřů.
Haléř se poprvé objevil na českých územích ve druhé polovině 14. století. V rámci reformy zavedené v roce 1892 Františkem Josefem I. se haléř znovu objevuje jako nejmenší jednotka korunové měny. Po vzniku Československa byl vydáván dvojhaléř, a to od roku 1923. Jednohaléřová mince pak byla vydána v souvislosti s nechvalně známou měnovou reformou z roku 1953. Za dobu existence Československa a České republiky byly haléřové mince raženy v hodnotě jedna, dva, tři, pět, 10, 20, 25 a 50 haléřů.
Nízká životnost papírových "dvacek"
Dvacetikorunová bankovka byla poprvé vydána do oběhu 20. dubna 1994, poté v inovované verzi 1. února 1996. Maximálního množství bankovek 20 Kč v oběhu bylo dosaženo 13. ledna 1997, a to 43 633 000 kusů. Poté již ale začal objem 20korunových bankovek prudce klesat.
Hlavním důvodem je, že tato bankovka byla vyráběna naposledy v roce 1996 a vzhledem k její nízké životnosti (v průměru 1 -1,5 roku - pozn. red.) byla rychle nahrazována mincemi. Zatímco v roce 2002 ČNB prostřednictvím svých pokladen vydala nebo přijala téměř 370 000 kusů dvacetikorunových bankovek, loni to bylo již jen 51 000 kusů. U bankovek ostatních nominálních hodnot dosahuje roční obrat na pokladnách poboček ČNB řádu desítek až stovek milionů kusů.
Od roku 2004 je množství bankovek v nominální hodnotě 20 Kč vracejících se z oběhu velmi nízké a nadále se snižuje. V oběhu zůstává zhruba 12 procent bankovek oproti maximu z roku 1997. Za deset let se tak počet dvacetikorunových bankovek v oběhu přirozeným způsobem zmenšil o 88 procent.
Centrální banka počítá s tím, že výměna neplatných mincí a papírových dvacetikorun bude možná u komerčních bank jeden rok, a to od letošního 1. září do 31. srpna příštího roku. Poté bude až do srpna 2014 možné peníze vyměnit u ČNB.
České mince a bankovky
České mince a bankovky
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist