Turistika, SumavaI přes blížící se konec sezony se Česká republika nemusí bát nedostatku přílivu turistů. Podle posledncích průzkumů míří cizinci do Čech celoročně. Také Češi cestují i mimo prázdninový čas. Cizinci mířící do České republiky stále upřednostňují Prahu. Skladba turistů, kteří přijíždějí poznávat hlavní město, se ale za poslední čtyři roky změnila.

V roce 2004 bylo v Praze nejčastěji vidět Brity, v roce 2007 převažovali Němci. Nejvyšší nárůst obliby má ale metropole u Rusů, kteří jezdí do Prahy stále častěji. Turistů jezdí do Prahy stále více, za uplynulé čtyři roky prozrazují statistiky nárůst o více než 600.000 návštěvníků.

Zatímco v roce 2005 do metropole zavítalo téměř 600.000 obyvatel britských ostrovů, o rok později jejich počet jen mírně přesáhl půl milionu. Pokles se kryje s platností zákona, který umožnil anglickým a velšským hostincům mít otevřeno i po 23. hodině a který začal platit na konci roku 2005. Britští muži často podle odborníků jezdili do Prahy právě kvůli alkoholu.

Jižní Morava je druhým lákadlem

Počet turistů přijíždějících na jih Moravy se každým rokem zvyšuje. V roce 2007 se v regionu ubytovalo 1,78 milionu turistů, což je o 160.000 více než před čtyřmi lety. Jihomoravský region je tak po Praze druhý nejnavštěvovanější v zemi, v posledním roce navíc zaznamenal nárůst turistů o 10,2 procenta, největší mezi všemi kraji. Podle odborníků stojí za navýšením zájmu turistů rozvoj linek na letišti v Brně-Tuřanech a zájem o vinařskou a cyklistickou turistiku.

Královéhradecký kraj patří v rámci republiky dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější regiony, především díky horským střediskům v Krkonoších a Orlických horách. Přestože do hradeckého kraje loni přijelo kvůli teplé zimě nejméně turistů za posledních osm let, kraj byl čtvrtým nejnavštěvovanějším regionem. Více hostů zamířilo jen do Prahy a Jihomoravského a Jihočeského kraje.

Více k českému turismu

Daří se Karlovarsku, Šumavě i Moravskoslezskému kraji

Karlovarský kraj patří v České republice k nejvíce navštěvovaným regionům, ale mezi jeho hosty dlouhodobě převažují nad tuzemskými turisty lidé přijíždějící ze zahraničí. Region je oproti ostatním krajům poněkud atypický, protože hlavním magnetem je hlavně velká koncentrace lázeňských míst, kde především hosté pobývají.

Rostoucí zájem Čechů i cizinců, s výjimkou většího propadu v roce 2005, evidoval v uplynulém čtyřletém období Plzeňský kraj, který vloni navštívilo přes půl milionu turistů. Nejžádanější značkou kraje zůstává Šumava.

Moravskoslezský kraj zažívá v tomto volebním období příliv zahraničních turistů. Zatímco v roce 2004 zavítalo na sever Moravy 108.000 cizinců, loni jejich počet vzrostl téměř o čtvrtinu.

Zapomenutá Vysočina, Pardubice a Ústecko

Liberecký kraj navštívilo loni nejméně turistů za posledních pět let. Region tak zaznamenal vůbec nejprudší propad návštěvnosti v zemi.

Mezi méně vyhledávané regiony republiky patří Zlínský kraj. I přesto, že v prvním pololetí letošního roku podle agentury CzechTourism zaznamenal kraj největší nárůst v počtu zahraničních hostů ze všech regionů ČR, a to o 16 procent.

Kraj Vysočina investoval za poslední čtyři roky do cestovního ruchu 45 milionů korun, přesto se ve statistikách s návštěvností a přenocováním turistů spolu s Pardubickým a Ústeckým krajem drží stále na konci tabulek. Na svém území má přitom nejvíce památek zapsaných na seznamu UNESCO a kvalitní životní prostředí.