penize-euro-ilustracni__192x128_.jpgVláda zveřejní termín přechodu České republiky na euro do konce letošního roku. Řekl to předsedy Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl na zahájení brněnských strojírenských veletrhů.

"Pokud se podaří dotáhnout základní reformy do konce tohoto roku, je zvládnutelný termín od 1. ledna 2012, realistický termín je o rok později," uvedl Míl.

Premiér Mirek Topolánek dnes na sněmu Svazu průmyslu a dopravy termín o konkrétním termínu přijetí eura nechtěl hovořit.

"Klíčem k tomu, aby byl termín znám do konce roku, je přijetí rozpočtu na příští rok. Vstup do eurozóny je nevratný proces, na který se musí hospodářství země připravit, aby poté neměla česká ekonomika velké problémy," řekl Míl. Podle něj bude v době přechodu na evropskou měnu v případě roku 2013 kurz koruny vůči euru v rozmezí 20 až 22 korun.

EK: Exportní země potřebuje euro

K co nejrychlejšímu stanovení termínu přijetí eura je také předseda Evropské komise José Barroso. Ke stanovení data přijetí eura koncem července vyzvaly vládu také Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. Česká ekonomika je podle nich silně orientovaná na export a vývozci doplácejí na rostoucí kurz koruny. Vláda termín eura odmítá zatím určit s tím, že je nejdříve nutné provést nutné ekonomické reformy a stabilizovat veřejné finance.

Jednotnou měnou by do tří let měli platit všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se euro používá již několik let, Slovensko ho zavede od ledna příštího roku. Polsko minulou středu oznámilo, že chce přejít na euro v roce 2011. Ze zemí bývalého východního bloku už platí eurem Slovinsko, celkem ho nyní ze 27 států EU používá 15.

Češi chtějí euro méně než ostatní

Premiér Topolánek na počátku dubna prohlásil, že Česko přijme euro ve chvíli, kdy to bude výhodné pro českou ekonomiku a pro občany. Podle něj je předtím nutné provést řadu reforem včetně penzijního a zdravotního systému. Národní plán zavedení eura v ČR z loňského března směřoval k roku 2012, ale konkrétní datum neuvedl, stejně jako žádný termín nezmiňuje ani aktualizovaná verze plánu z loňského listopadu.

Pro přijetí eura se v celoevropském průzkumu Eurobarometr v červenci vyslovilo 53 procent občanů České republiky. Češi se tak v Evropské unii řadí k vlažným zastáncům společné měny. Průměrná podpora eura je v EU totiž 60 procent. Česká podpora společné měny od loňska poklesla o sedm procent.

Čtěte více o euru na Slovensku

Z podnikatelů si přejí přijmout euro v co možná nejkratší době, nejlépe již v roce 2012, dvě třetiny. Ukázal to průzkum Hospodářské komory provedený ke konci loňského roku. Podnikatelé jsou vesměs přesvědčeni, že jsou na přijetí eura připraveni a překážky brzkého vstupu do eurozóny vidí na straně státní správy.