Dálnice D1, autaDo konce roku bude na dálnici D1 upevněno 28 informačních tabulí o aktuální situaci na dálnici a s varováním před případnými komplikacemi v dopravě. Už delší dobu funguje na D1 šest tabulí, s upevňováním dalších 22 začalo Ředitelství silnic a dálnic v úterý. Uvedla to v úterý mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

"Zvýší se tím přísun informací pro řidiče tam, kde je nejvíce potřebují," řekla Vápeníková. Informační panel má dvě části- textovou část a proměnnou dopravní značku. Informace na tabulích jsou zobrazovány česky, v případě akutního nebezpečí i anglicky - na třech řádcích textu, výstražné značky budou upozorňovat například na nebezpečí smyku, kolonu, námrazu, mlhu, práci na dálnici nebo nehodu.

Náklady jsou tři miliardy korun

Světelné tabule patří do zamýšleného řídícího systému na dálnici. Ten budou tvořit například dohledové kamery, detektory plynulosti provozu a kolon nebo takzvané liniové řízení. Liniové řízení by se mělo zavést na nejvytíženějších úsecích D1 před Prahou a Brnem. Cílem je zabránit vzniku stojících kolon, auta by měla vždy jet, i když pomalu.

Celkové náklady jsou tři miliardy korun včetně služeb na devět let a DPH. Zakázku od ministerstva dopravy získala rakouská firma Kapsch, neboť podle vysvětlení úřadu je řízení provozu navázáno na její mýtný systém. Podle podmínek ale musí Kapsch část peněz přenechat na základě tendrů subdodavatelům, proměnné tabule tak instaluje například společnost AŽD.

Více k dálnici D1

Místo nalepovacích známek elektronické kupony

Součástí dodávky je i propojení všech tabulí s Jednotným systémem dopravních informací (JSDI), který v nově otevřeném ostravském centru zpracovává veškerá data o silniční dopravě v ČR. Do Ostravy proudí informace například od hasičů, policistů, zdravotníků i samotných řidičů. V reálném čase se pak dostávají do rozhlasu, mobilů nebo navigačních systémů v automobilech.

K lepšímu monitorování a řízení dopravních toků má podle ministerstva dopravy přispět také zavedení elektronických kuponů místo klasických nalepovacích dálničních známek. Na osobní auta tak od příštího roku budou dohlížet mýtné brány stejně jako dnes na kamiony. Podle nedávného průzkumu agentury STEM se zavedení elektronických kuponů souhlasí tři čtvrtiny občanů.