polsko-zloty-192-128.jpgVětšina Poláků je pro vypsání referenda o přijetí jednotné evropské měny v zemi. Premiér Donald Tusk minulý týden prohlásil, že Polsko usiluje o zavedení eura v roce 2011, čímž překvapil ekonomy, veřejnost, podnikatele i politiky. Největší opoziční strana, konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), která je pro pozdější termín, tvrdí, že Tusk chtěl svým prohlášením pouze odpoutat pozornost od problémů spojených s vládou.

Z průzkumu veřejného mínění společnosti GfK Polonia, který dnes zveřejnil deník Rzeczpospolita, vyplývá, že 79 procent dotazovaných chce, aby o změně zlotého na euro rozhodli lidé v referendu. Proti je 14 procent osob.

Proti euru je 44 procent Poláků

Většina Poláků (51 procent) soudí, že Polsko by mělo přijmout euro, proti nové měně se staví 44 procent dotazovaných. Pro jsou hlavně podnikatelé, kteří zaznamenávají vysoké ztráty kvůli silnému zlotému. "Zavedení jednotné měny by mohlo problém alespoň částečně vyřešit," řekl Jacek Subik, obchodní ředitel keramických závodů v Boleslawci, které vyváží velkou část produkce.

Řada Poláků se však bojí zdražování. "Nechceme euro, už teď je všechno drahé, pak už si nekoupíme ani chleba," řekla Anna Koucká ze Zelené Hory. Předseda vlády v pondělí zopakoval, že cíl je ambiciózní, ale reálný. "Polsko splňuje podmínky, které se týkají úrovně inflace a státního dluhu," řekl Tusk.

Euro jako odvrácení pozornosti od jiných problémů

V polských médiích se objevily spekulace, že premiér chce pouze odvrátit pozornost od svého předchozího prohlášení, které se týkalo povinné chemické kastrace pedofilů. Tusk prosazuje, aby takový trest byl zakotven v polském právu. O možnosti zavést euro v roce 2011 nevěděl ani ministr financí ani polská centrální banka.

"To je důležité rozhodnutí pro hospodářství, které bylo ohlášeno bez analýzy, která by byla podložena přinejmenším zprávou polské centrální banky," uvedla poslankyně PiS Aleksandra Natalli-Światová. Předseda Práva a spravedlnosti a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński o víkendu oznámil, že jeho strana bude souhlasit se zavedením eura jen v případě, že Poláci o tom rozhodnou v referendu.

Polská měna musí před přijetím eura strávit minimálně dva roky v systému směnných kurzů ERM-II, aby prokázala svou stabilitu. Polsko navíc musí před zavedením eura upravit ústavu, což si vyžádá podporu některých poslanců z opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnost.

V České republice se uvažovalo o zavedení eura po roce 2012, pevné datum ale stanoveno není. V současné době se eurem platí v 15 členských zemích Evropské unie