Alitalia.jpgKonsorcium italských investorů Compagnia Aerea Italiana (CAI) stáhlo svoji nabídku na záchranu problémové letecké společnosti Alitalia. Důvodem byl kolaps jednání s odbory. Nabídka byla považována za poslední naději na záchranu italských aerolinek, které jsou na pokraji bankrotu. Informovala o tom agentura Reuters.

Konkurzní správce Augusto Fantozzi již dříve uvedl, že pokud nebude dohoda přijata, zahájí likvidaci aerolinek a o práci tak přijde všech 20.000 zaměstnanců.

Skupina investorů již dříve varovala, že pokud odbory nejpozději ve čtvrtek neschválí plán na záchranu společnosti, je připravena stáhnout svůj návrh a aerolinky budou zlikvidovány.

Dohoda měla zahrnovat například i snížení počtu pracovních míst o 3000 a prodloužení pracovní doby.

Čtěte dále:

Odbory protestují hlavně proti plánu většího propouštění, snížení mezd a prodloužení pracovní doby. Tyto body mají být důvodem neschválení plánu na záchranu odbory. Hlavním problémem však bylo, že nebyly ochotné přistoupit na to, aby všichni zaměstnanci měli stejné pracovní smlouvy.

Část zaměstnanců Alitalie zpráva o krachu jednání potěšila. Na mezinárodním letišti Fiumicino se sešlo na 1000 zaměstnanců aerolinek a po oznámení krachu aplaudovali. " Lepší bankrot než se dostat do rukou těchto banditů" řekl jeden ze zaměstnanců.

Italská vláda v srpnu pozměnila bankrotový zákon, aby umožnila záchranu aerolinek. Ty na konci srpna požádaly o ochranu před věřiteli a podle plánu se měly rozdělit na dvě části. Konsorcium CAI mělo koupit část bez dluhů a vytvořit z ní menší leteckou společnost. Ta by se spojila s další italskou leteckou společností Air One a později měla firma začít hledat zahraničního partnera. Další části, včetně pozemních aktivit a nákladní divize, měly být prodány nebo zlikvidovány.

Dnešní zpráva o krachu jednání byla pro vládu premiéra Silvia Berlusconiho. Ten před volbami sliboval, že využije svých konexí a pokusí se zařídit záchranu Alitalie. Po volbách se mu podařilo přesvědčit skupinu podnikatelů, kteří vytvořili právě konsorcium CAI.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist