Poučení č. 1: Koho odepsat a koho nechat žít, když přijde panika 

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

blog-jan-bures__117x72_.jpgObecné poučky ve chvílích totální paniky přestávají platit a i zastánci čistě tržních řešení musí často jednat vrcholně pragmaticky. Jako trefné mi v této situaci přijde přirovnání k požárům v Yellowstonském národním parku. Přirozené požáry jsou tam považovány za nezbytnou samoočistu ekosystému, a proto proti nim správa nezasahuje. Požár však nesmí překročit určitou mez.

Více ZDE: Koho odepsat a koho nechat ží, když trhy zachvátí panika 


Poučení č. 2: Zakažte krátké prodeje na londýnské burze 

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance

Marek_117x72.jpgSituace na finančních trzích začala být natolik závažná, že ke zklidnění bylo potřeba kombinace tří opatření. Nejdůležitějším krokem je návrh založit speciální státní fond, který by vykupoval problémová aktiva, která přináší bankám a dalším investorům obrovské ztráty. Na obavy z nedostatku likvidity na peněžních trzích je zacílena koordinovaná akce centrálních bank, tj. výrazné navýšení objemu dolarů nabízených v aukcích na peněžním trhu. Třetím krokem, jež by měl zastavit paniku u finančních titulů na burze, je zákaz krátkých prodejů na londýnské burze.

Více ZDE: Radikální řez k zastavení krize 


Poučení č. 3: Konec USA jako globálního četníka 

Michal Semín, ředitel Institutu sv. Josefa

blog-michal-semin__117x72_.jpgTato krize je příležitostí k pochopení nutnosti změn v pohledu na roli peněz v životě jednotlivce i společnosti, jakož i na roli státu v hospodářství. Pád Wall Streetu také ve svých důsledcích povede k opuštění politiky „globálního četníka", kterou si USA po pádu železné opony svévolně osvojily. To, čeho jsme dnes svědky, je zánik té fáze kapitalismu, kde zisk není vyvažován jinými ohledy a motivy.

Více ZDE: Globální krize může mít i kladný dopad


Poučení č. 4: Konsolidační banka po americku

Ondřej Schneider, ekonom

blog-ondrej-schneider__117x72_.jpgZatím není jasné, jakou formu americká vláda zvolí tentokrát a za jakých podmínek bude špatné úvěry vykupovat, nemluvě o tom, že není jasné, co všechno bude ochotna od bank převzít. Letošní krize je totiž vyjímečná tím, že finanční produkty, které táhnou ke dnu velké banky jsou velmi složité a není často vůbec jasné, jak je oceňovat.

Více ZDE: Amerika se připravuje na konsolidační banku


Poučení č. 5: Maminka v době globální krize 

Martin Ehl, novinář, redaktor HN

blog-ehl-martin-117.jpgJeště před dvaceti lety přitom generace našich maminek měla úplně jiné starosti: kde se prodávají pomeranče na Vánoce, jak dospívajícím synkům sehnat pravé levisky nebo jak jim zajistit dobrý posudek při vstupu na střední či vysokou. Dneska je zajímá, kam pojedou na dovolenou a zda na to budou za rok mít, čili zda americká burza otevře a půjde nahoru, nebo dolů. Tedy aspoň ty maminky, které své úspory vložily do fondů, do akcií, do realit, jak jim radí jejich progresívní děti.

Více ZDE: Maminka v globální krizi


A navíc (5+1): Rada pěti renomovaných českých ekonomů

Sobíšek, Schneider, Marek, Kohout a Zámečník prognózují, jaké dopady na lidi a na firmy se dají očekávat v Česku

Více ZDE: Co mají lidé a firmy čekat od krize

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist