Z ústavů Goldman Sachs a Morgan Stanley se tak stanou bankovní holdingy, které budou podléhat dozoru Fedu a budou moci provozovat i komerční bankovnictví. Krok bank znamená, že Wall Street nyní od základů změní podobu.

Změna principu fungování bank přišla jako následek paniky na finančních trzích v posledních dvou týdnech. Pro dotčené banky bude znamenat přísnější regulaci ze strany americké centrální banky zejména v podobě vyšších požadavků na kapitálovou přiměřenost.

Jádro newyorské Wall Street ještě letos na jaře tvořilo pět investičních bank: Bear Stearns, Goldman Sachs, Lehman Brothers, Merrill Lynch a Morgan Stanley. Bear Stearns a Lehman Brothers nynější finanční krizi neustály, zatímco Merrill Lynch se nechal včas dobrovolně převzít. Poslední dva velcí hráči, Goldman Sachs a Morgan Stanley, se teď úplně změní.

Investiční banky v americkém pojetí fungují zpravidla jako makléřské společnosti. Přijímají tedy pokyny klientů k nákupu a prodeji cenných papírů, zabývají se jejich správou a samy obchodují. Jako bankovní holdingy teď ale budou moci i přijímat vklady, což jim umožní rozšířit zdroje příjmů a změnit podnikatelský model.

Čtěte více k finanční krizi

Změny, kterými nyní Wall Street prochází, jsou nejvýraznější od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Žádost obou bank o souhlas se změnou na bankovní holdingy v neděli jednomyslně schválila Rada guvernérů Fedu.

Vláda do rukou Fedu

Změna struktury obou společností znamená, že Goldman Sachs i Morgan Stanley budou podléhat přímé regulaci Fedu, který ve Spojených státech reguluje všechny holdingové společnosti. Bankovní součásti obou institucí budou teď čelit přísnějšímu dohledu, který se vztahuje i na komerční banky. Až dosud obě instituce regulovala Komise pro cenné papíry (SEC).

Regulace by mohla potlačit jejich schopnost půjčovat takové množství peněz jako doposud. Z toho vyplývá nižší zisk, kterého jsou schopné dosáhnout, na druhou strany příští případná krize bankovní ústavy nepostihne v takovém měřítku jako nyní.

Akcie obou bank jsou už týden pod značným tlakem, který vyvolává hlavně pád konkurenční banky Lehman Brothers a vynucený prodej banky Merrill Lynch do rukou ústavu Bank of America.

Další detaily o ekonomické krizi

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist