Šéf americké centrální banky Ben Bernanke vyzval kongres, aby neblokoval státní intervence do bank postižených úvěrovou krizí. Finanční trhy jsou podle něj pod silným tlakem.
"Akce Kongresu je naléhavě potřebná pro stabilizaci situace a odvrácení jinak velmi závažných dopadů na naše finanční trhy a ekonomiku," řekl kongresmanům Bernanke.
Kongres nyní jedná o záchranném plánu v objemu 700 miliard dolarů, který schválila americká vláda. Po souhlasu kongresu by mělo americké ministerstvo financí v rukou rozsáhlé pravomoci na nákup dluhů, které vyplývají ze špatných hypoték.
Návrh se nelíbí některým kongresmanům kvůli tomu, že by se za tímto účelem měly využít peníze daňovým poplatníků. Podle amerického prezidenta George W. Bushe je ovšem státní intervence do finančního trhu nutná, aby se americká ekonomika dostala z krize.
Plán "B"? Neexistuje
Co se však stane, když plán na záchranu selže? Podle slov zainteresovaných neúspěch nepřichází v úvahu, to by si americká ekonomika nemohla dovolit.
"Pokud by plán na záchranu nevyšel, tak by to byl úplný finanční Armagedon a přišla by velká deprese," řekl jeden z bývalých představitelů americké centrální banky. Potom by pravděpodobně muselo přijít znárodnění bankovního systému USA jako celku.
Tato myšlenka by asi ještě před několika měsíci vzbudila hlasitý smích, dnes ale do smíchu nikomu není.
Paulson: Další podmínky oddálí řešení
Americký ministr financí Henry Paulson podle agentury Reuters vyzval Kongres, aby nezatěžoval návrh na záchranu finančního systému za 700 miliard dolarů nesouvisejícími podmínkami, které by oddálily řešení klíčových problémů.
Co změnil nejdivočejší týden na Wall Streetu
Další průlom: USA zakázaly burzovní spekulativní obchody
Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o krizi hospodářství USA
"Bouře na trhu dosáhla minulý týden nové úrovně a přelila se do zbytku ekonomiky. Musíme přistoupit k další, rozhodné akci, jež by se od základu a komplexně dotkla jádrové příčiny této bouře," řekl Paulson v projevu připraveném pro bankovní výbor Senátu Kongresu Spojených států, který agentura Reuters získala.
Pro daňové poplatníky bude podle Paulsona odstranění nelikvidních aktiv z trhů prostřednictvím navrhovaného odkupu v dlouhodobé perspektivě levnější, než kdyby úvěrové trhy přestaly fungovat. Kongres by se tak měl podle amerického ministra financí zdržet toho, aby návrh zpomalil dalšími podmínkami, které s problémem nesouvisí nebo nemají širokou podporu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist