Bernanke, PaulsonŠéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke a ministr financí USA Henry Paulson v úterý vyzvali Kongres, aby urychleně projednal a schválil navrhovaný plán stabilizace finančního sektoru. Ve svých vystoupeních před bankovním výborem Senátu upozornili, že odklady v řešení problémů, které stále hlouběji otřásají finančními trhy, by měly vážné důsledky pro celou ekonomiku. Bernanke varoval, že ekonomice bez rychlého přijetí plánu hrozí hluboká recese, která postihne všechny.

Oba nejvyšší finanční činitelé USA upozornili, že těžko prodejná aktiva kvůli hypoteční a úvěrové krizi ztrácejí stále více na hodnotě a dělají obrovské díry do bilancí finančních firem.

Čtěte více

Vláda navrhuje vykoupit od finančních institucí špatná aktiva za celkem 700 miliard dolarů (11,9 bilionu Kč) s tím, že je po stabilizaci finančního sektoru prodá na trhu zpět. Cílem podle analytiků není jen zbavit finanční instituce zátěže "toxických" aktiv, která je stahují ke dnu, ale především vytvořit pro nelikvidní úvěry a cenné papíry trh, který by díky veřejným penězům měl jasně stanovené cenové minimum. Kongres by měl plán projednat ještě tento týden, než začne přestávka před volbami.

Paulson zdůraznil, že je nutné postoupit od operativního reagování na jednotlivé případy k systematickému řešení. "Musíme teď podniknout rozhodný zásah, který by od základů a komplexně řešil hlavní příčiny těchto otřesů," uvedl ministr.

Bernanke varuje před těžkými ekonomickými problémy

Na otázku předsedy bankovního výboru Senátu Christophera Dodda proč by měli zákonodárci přijmout balík co nejrychleji, Bernanke varoval před hrozbou recese a těžkých ekonomických problémů. "Pokud nebudou úvěrové trhy fungovat, budou ztracena pracovní místa, vzrostou sazby z úvěrů, více lidí ztratí domy, HDP klesne a ekonomika prostě nebude schopna oživit normálním způsobem," řekl.

Paulson a Bernanke se svými varováními podle analytiků snaží oslabit námitky Kongresu proti plánu s poukazem na krizovou situaci a nutnost rychlého zásahu. Podle některých ekonomů by však zesílená varovná rétorika z nejvyšších míst mohla ještě zvýšit strach na finančních trzích a vyvolat další otřesy. Americké akciové trhy, které v pondělí prudce klesly, dnes sice začaly mírným růstem, později však obnovily pokles.

Paulson vyzval Kongres, aby nezpomaloval přijímání balíku prosazováním dodatků, které s problémem nesouvisejí, a změn, které nemají širokou podporu u obou stran. Ministr ani Bernanke však zatím nenaznačili, jak se dívají na jednotlivé protinávrhy demokratů. Ti například doporučují výrazně posílit dohled nad prováděním plánu a omezit navrhované absolutní pravomoci ministra financí. Také chtějí kontrolovat platy šéfů finančních firem a požadovat od firem, které chtějí špatná aktiva prodat, aby předaly státu odpovídající hodnotu ve svých akciích.

Kongres se rozhodne do pátku

První vyjádření některých kongresmanů zatím nenaznačují, že by je Bernanke s Paulsonem o nutnosti rychlého přijetí plánu přesvědčili. Demokratický senátor Dodd, který demokratické protinávrhy v pondělí předložil, řekl, že ve vládním plánu mu chybí důležité podrobnosti a že některé věci dosud nebyly náležitě vysvětleny.

"Návrh je udivující a bezprecedentní co do rozsahu, ale i co do absence podrobností," řekl Dodd. Jeho vystoupení poněkud korigoval předák demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer, který vyjádřil naději, že Kongresu se podaří rozhodnout o plánu do pátku. Později připustil, že se bude možná jednat ještě o víkendu nebo příští týden.

Překvapivě ostře proti plánu vystoupil přední republikán v bankovním výboru Richard Shelby. Ten prohlásil, že nejsou žádné záruky, že plán bude fungovat, a řekl, že než aby se zbytečně promrhalo 700 miliard dolarů, měl by se urychleně vypracovat skutečně funkční plán. Vládnímu návrhu vyčítá, že chce zachraňovat právě ty instituce, které celou krizi na finančních trzích způsobily.

Finanční socialismus

Ani někteří další republikánští zákonodárci nebyli z plánu nadšeni a mluvili například o "finančním socialismu". Republikánské zákonodárce v Kongresu o nutnosti schválení plánu přesvědčoval i viceprezident Dick Cheney. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová později nicméně prohlásila, že v jednání o balíku "nastává pokrok".

Ministr Paulson v odpovědi na otázku, jak bude plán zaručovat ochranu daňových poplatníků, odpověděl, že poplatník utrpí zejména v případě, že finanční systém přestane fungovat. Návrh demokratů na státní přebírání akcií firem, jimž se odkupem pomůže, by podle něj celý proces učinil neefektivní. Skutečné náklady celého programu budou podle Paulsona záviset na tom, jak rychle oživí trh bydlení a celá ekonomika, a jak kvalitně bude realizován program vykupování aktiv a jejich pozdější prodej.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist