Varšavská burza je rozhodnuta podat během několika dnů nabídku na koupi akcií pražské burzy. Informace o zájmu o pražskou burzu sdělil v rádiu PiN předseda varšavské burzy Ludwik Sobolewski. Varšavská burza přitom byla z účasti v transakci vyloučena, protože stávající akcionáři a členové pražské burzy si stanovili podmínku, že nový majitel nesmí být vlastněn státem, uvedla agentura Bloomberg.
Varšava však není jediná, kdo ve středu projevil zájem o pražskou burzu. I Vídeň se vyjádřila, že zájem o koupi je čím dál vyšší.
"Vídeňská burza cenných papírů má vážný a dlouhodobý zájem o koupi většinového podílu v pražské burze," uvedl také ve středečním rozhovoru pro ČTK ředitel vídeňské burzy Michael Buhl.
Vídeň: Partner pro budoucnost
"Pro pražskou burzu by vídeňská chtěla být partnerem, který by pomohl k jejímu dalšímu rozvoji a také posílení významu burz ve střední a východní Evropě pro zahraniční investory," dodal. Současná globální finanční krize by podle Buhla neměla být překážkou prodeje pražské burzy.
"Letos jsou akciové trhy ve špatné situaci, ale nelze říci, kdy je ideální čas na prodeje podniků," řekl s tím, že například v minulém týdnu se akcie řítily kde dnu, ale pražská burza vykázala velmi dobré obchody.
Případnou koupí pražské burzy by vídeňská burza výrazně posílila postavení ve střední a východní Evropě. Vídeň získala od maďarského úřadu pro dozor nad finančním trhem PSZAF svolení k převzetí podílu 50,45 procenta v Budapešťské akciové burze, kam vstoupila s rakouskými bankami již v roce 2004. Letos již také získala 81 procent ve slovinské burze.
Varšava se boje nevzdává
Polská vláda drží 99 procent akcií burzy. Balík více než 60 procent akcií chce ale během několika měsíců prodat. "Rozhodli jsme se, že podáme nabídku na koupi akcií burzy v Praze. Podáme ji přesto, že se nemůže transakce z formálních důvodů zúčastnit," uvedl Sobolewski. Dodal, že varšavská burza má aspirace stát se důležitou burzou v regionu, proto nemohla postoupit jinak.
Nabídka bude podle Sobolewského obsahovat jasnou strategii pro burzu v Praze. Dodal, že šance na vítězství určitě existují.
Kromě varšavské burzy se spekuluje o zájmu burzy vídeňské, německé nebo skandinávské.
Zájem o burzu v Praze roste
Burza cenných papírů Praha (BCPP) je už skoro dva měsíce na prodej a zájem je stále veliký. Za prodejem stojí zvýšený zájem ze strany finančních investorů a strategických partnerů v kombinaci s celosvětovým trendem propojování burzovních trhů.
Podle informací generálního ředitele burzy Petra Koblice ze začátku září k zájemcům patří technologický Nasdaq, New York Stock Exchange, London Stock Exchange, Deutsche Borse, z regionálních hráčů potom Vídeňská, ale i burzy v Řecku a ve Španělsku.
Patria Finance také ve hře
Svůj balík akcií se rozhodli prodat nejvýznamnější akcionáři pražské burzy včele se společností Patria Finance, která drží čtvrtinu balíku a Českou spořitelnou. Prodává se tedy většinový podíl a nový kupec pak bude mít nad pražskou burzou plnou kontrolu.
Zdroje hovoří o tom, že cena za Burzu cenných papírů Praha by se mohla vyšplhat až na šest miliard, podle některých informací dokonce na 10 miliard korun.
Na burze v Praze se podle stavu z konce června obchoduje s 33 společnostmi, jejichž tržní hodnota činí 77 miliard eur.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist