Americký prezident George Bush vidí svou zemi uprostřed vážné finanční krize. Prohlásil to ve středu večer místního času v televizním projevu, v němž se snažil Američany i Kongres přesvědčit o nutnosti poskytnout finančnímu systému země podporu ve výši 700 miliard dolarů (asi 11,6 bilionu Kč).
"Jsme uprostřed vážné finanční krize a federální vláda na ni hodlá odpovědět rozhodnou akcí," řekl Bush.
"Jsem přesvědčen, že společnostem, které udělají špatná rozhodnutí, by mělo být umožněno odejít z byznysu. Za normálních okolností bych se toho držel. Ale nynější okolnosti nejsou normální," zdůraznil prezident.
Bernanke: Největší finanční debakl od dob Velké hospodářské krize
Buffett: Do Goldman Sachs bych nešel bez víry v záchranu
Ztráty z krize činí již 500 miliard dolarů
Varoval, že "trh nefunguje, jak by měl", šíří se nedůvěra, velké části systému jsou ohroženy a hrozí pád dalších bank. Znamenalo by to další propouštění a pokles hodnoty nemovitostí.
"Nakonec by naše země prožívala dlouhou a bolestnou recesi. Spoluobčané, to nesmíme připustit," zdůraznil Bush.
Obama a McCain vyzvali k jednotě
Nedlouho před projevem prezident pozval na jednání do Bílého domu oba prezidentské kandidáty Baracka Obamu a Johna McCaina, aby s nimi jednal o modalitách vládního plánu na podporu finančního systému. Oba přislíbili se na schůzku dostavit.
Předem pak Obama a McCain vydali společné prohlášení, v němž vyzývají své strany, aby společně pracovaly na vyřešení krize.
"Je na čase pracovat společně, demokraté i republikáni, v duchu spolupráce pro dobro Američanů. Plán, který Kongresu předložila Bushova administrativa, není dokonalý, avšak záchrana americké ekonomiky musí mít přednost," citují agentury z prohlášení.
Obama sám zdůraznil potřebu zajistit, aby "se po skončení krize prostředky vynaložené vládou na její odvrácení vrátily daňovým poplatníkům a neprofitovali z nich ti šéfové Wall Street, jejichž nezodpovědnost a vina přispěly k této krizi". Nelze pomáhat Wall Streetu bez pomoci milionům rodin, jejichž domovy jsou ohroženy hypoteční krizí, dodal s tím, že přijímaný zákon o podpoře systému "musí být čistý".
Peníze se poplatníkům vrátí, tvrdí Bush
Bush v projevu Američany ujistil, že státní pomoc není zaměřena jen na jednu firmu nebo jen na finanční sektor. "Je zaměřena na ochranu celé americké ekonomiky," řekl. Pokud by zákon nebyl přijat nyní, byly by celkové náklady v budoucnosti daleko vyšší, dodal.
Záchranný plán předpokládá, že vláda odkoupí problematická aktiva, většinou hypotékami jištěné akcie, jejichž hodnota kvůli ochromení trhu bydlení klesá. Cílem je stabilizovat finanční ústavy a podnítit je k tomu, aby opět půjčovaly peníze.
"Vláda je jedinou institucí dostatečně trpělivou na nákup těchto aktiv za jejich nynější nízkou cenu a na to, aby je držela, dokud se ceny nevrátí k normálu," vysvětlil prezident. Podle jeho ujištění by se většina, když ne všechny peníze daňových poplatníků, měly časem vrátit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist