Akcie-burzaAkcie na světových burzách během pondělí zažily vůbec největší denní propad za více než 20 let. Ukázal to index MSCI, který sleduje pohyb kurzů cenných papírů na největších akciových trzích v celém světě.

Pražská burza na úvod týdne výrazně ztratila a zažila tak jeden z největších propadů v celém regionu střední a východní Evropy. Investoři se obávají především přesunu problémů na evropské banky, které musejí často žádat o vládní pomoc.

Index PX pražské burzy se nakonec propadl o 5,38 procenta na 1 205,5 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie společnosti NWR, které v pondělí ztratily 14,82 procenta. Výrazný pokles postihl také akcie Unipetrolu, a to o 8,16 procenta, Pegasu o 7,61 procenta.

Propad se nevyhl ani bankovním titulům - akcie Komerční banky oslabily o 7,10 procenta a Erste o 6,45 procenta. V červených číslech nakonec v pondělí skončily všechny tituly na pražské burze, jedinou výjimkou byly akcie společnosti Telefónica O2, které naopak mírně posílily (+0,48 procenta).

Celosvětový propad indexů burz

Pokles cen akcií postihl trhy v celé Evropě. Největší pokles zaznamenala vídeňská burza, která při pondělním obchodování ztratila dalších 8,05 procenta. Moskevská burza ztratila 7,11 procenta. Padaly ale i ostatní burzy. Varšavská klesla o pět procent, frankfurtská o více než čtyři procenta, budapešťská a bukurešťská pak oslabily o více než tři procenta.

Čtěte více

Právě frankfurtská burza byla ovlivněna především akciemi Hypo Real Estate, který už přišel o 73,61 procenta. Potíže má i Commerzbank.

V záporných hodnotách skončilo i obchodování v Japonsku. Tamní index Nikkei 225 ztratil 1,26 procenta.

Čtěte více na blog.ihned.cz