ropa_plosina__192x128_.jpgCeny ropy spadly v pondělí ráno přes 3 dolary na barel a obchodují se na úrovni 104 dolarů. Za poklesem cen je především posílení amerického dolaru a obavy z budoucnosti plánu na záchranu bank za 700 miliard dolarů, napsala agentura Reuters.

Pod poklesem cen ropy jsou také podepsané obavy z vývoje evropské ekonomiky. Během víkendu totiž přišly signály o šíření krize z USA, když vlády znárodnily Belgicko-Holandskou pojišťovací skupinu Fortis a podobný osud potkal i britskou hypoteční banku Bradford & Bingley.

Americká ropa Light crude s dodávkou v listopadu se v pondělí v 10 hodin obchodovala za 103,78 dolaru, ropa typu brent zlevnila o 2,88 dolaru a stála 100,66 dolaru.

Čtěte více o cenách ropy

Dolar v pondělí posílil oproti euru o více než jedno procento. Investoři vyjadřují naději, že plán na 700 miliard dolarů státní intervence posune trhy do optimističtějších čísel. Naopak euro oslabuje kvůli obavám s přelití krize do Evropy.

Další vývoj cen ropy je nejistý. Kromě poptávky, která je ovlivněna právě stavem velkých ekonomik, je těžko odhadnutelná nabídka ropy. Ta záleží především na politické situaci okolo Iránu a dalších jednání kartelu OPEC.