euro-koruna-bankovky-1-192.jpgNedostatek likvidity a tím pádem i zdražení peněz i na českém trhu způsobuje globální finanční krize, která se stále více přelévá ze Spojených států amerických do Evropy. Nedostatek likvidity v Evropě může podle odborníků nakonec vyústit v propuknutí recese v eurozóně, která by následně snížila výkon domácího hospodářství a zvýšila nezaměstnanost.

Tříměsíční mezibankovní sazba Pribor se totiž za poslední dva týdny zvýšila o 0,15 procentního bodu, a to i přes rostoucí pravděpodobnost, že ČNB ještě letos sníží úrokové sazby. Na druhou stranu je ale fakt, že v srpnu byla tato sazba ještě výše.

Stabilita českého bankovního sektoru sice podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla zůstává nadále nedotčena, likvidita ale podle něj "drsně zdražuje". Centrální banky pumpují na světový trh likviditu. Přesto však zatím výsledky nejsou příliš viditelné.

Banky si mezi sebou nechtějí půjčovat

Tříměsíční Euribor je v pondělí na historickém maximu 5,237 procenta. "Je to proto, že obchodní banky jsou teď v půjčkách mezi sebou velice opatrné - v sazbách je šílená riziková prémie. Toto jsou aktuální kořeny nákazy z USA," řekl pro server iHNed.cz Michl.

Přečtěte si také

Na eurovém trhu jsou nyní peníze dražší a tomu se prostě nemůže vyhnout ani Česká republika. "Učebnicová případová studie je impotence vlivu snížení reposazby České národní banky na tržní úrok hypotéky. Příklad: Bankovní rada České národní banky poprvé od dubna 2005 na počátku srpna snížila úrokové sazby, a to o 0,25 procenta na 3,50 procenta. Navíc minulý týden opět ČNB naznačila, že další pohyb sazeb bude dolů," upozornil Michl.

Průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu přesto vzrostla na 5,82 procenta (za měsíc + 0,25 procenta), což byla nejvyšší hodnota od ledna 2003.

Škrtání nákladů

Do módy přijde v Česku podle Michla politika škrtání nákladů. České banky nebudou mít letos problém s dynamikou zisku. Brzda ale hrozí v roce 2009. "Je to jako když natáhnete autíčko, také jede chvilku na setrvačník. Ale pozor, bude to problém manažerů a akcionářů, nikoliv klientů," zdůraznil Michl.

Souboj blogerů na iHNed.cz

"Dá se říci, že peněžní trh je v podstatě bezedná díra. Může se do něj nalít neuvěřitelný objem peněz, likvidity, ale přesto to nezmírní neochotu půjčovat peníze a strach z dalšího vývoje. I přes rostoucí objemy nabízených peněz centrálními bankami stejně úrokové sazby, za které si banky mezi sebou půjčují, neustále zvyšují," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek s tím, že strach o nedostatek likvidity se dostal už i do České republiky.