Francie svolala na sobotu finanční summit šéfů čtyř největších zemí Evropské unie - Francie, Německa, Británie a Itálie. Schůzky se zúčastní i představitelé Evropské komise (EK) a Evropské centrální banky (ECB). Informoval o tom úřad francouzského prezidenta. Právě Francie v současné době předsedá Evropské unii.
Hlavní téma: krize
Hlavním tématem schůzky bude světová finanční krize a její přelévání do Evropy. Právě francouzský prezident Nicolas Sarkozy přišel ve středu večer s návrhem napumpovat na evropské finanční trhy 300 miliard eur (zhruba 7,35 bilionů korun). "Cílem tohoto summitu je příprava Evropských činitelů G8 na příští setkání tohoto seskupení k mezinárodní finanční krizi," uvedl Sarkozyho úřad.
Evropské burzy se obracejí do minusu. Nervozita převládá
Česko: Začnou špatné časy, ohlásil Kalousek
Blogy na iHNed.cz: Potřebuje Evropa centrální finanční regulaci?
Jednání čtyř evropských velmocí se tak uskuteční krátce poté, co v pátek ( v noci na sobotu evropského času) americká Sněmovna reprezentantů definitivně rozhodne o osudu záchranného plánu pro finanční sektor v USA za více než 700 miliard dolarů.
V pondělí tento plán Sněmovna reprezentantů napoprvé smetla ze stolu, ve středu ho naopak v pozměněné podobě schválil americký Senát. Finanční trhy tonou v napětí, akciové trhy zaznamenávají prudké pády střídající se s růsty. V pondělí Wall Street utrpěl po fiasku záchranného plánu ve Sněmovně reprezentantů největší pokles od října roku 1987. Hodnota akcií podle indexu Dow Jones Wilshire 5000 v pondělí klesla o 1,2 bilionu dolarů.
Americký Senát schválil záchranný plán ekonomiky
Ekonom Schneider: Senát navíc přidal daňové úlevy za 100 miliard
Ve čtvrtek reagují na resumé amerického Senátu evropské burzy posilováním. I tak ale sílí čím dál více obavy z dalšího makroekonomického vývoje. "Daleko důležitější než záchranný plán je vývoj ekonomiky v příštím roce," řekl pro Televizi Bloomberg Marc Faber, který vede vlastní investiční společnost Marc Faber Ltd.
Česko hlásí klid
Politici v Česku začali připravovat lidi, že výjimečně dobré časy ekonomiky končí. Sešli se premiér, ministr financí a guvernér ČNB. Shodli se, že České republice recese nehrozí. "Nedomníváme se, že by česká ekonomika byla v problémech," řekl ve čtvrtek guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.
Ale ministr financí Kalousek varoval: "Končí výjimečně dobré časy a začínají časy normální." Předpokládaný růst inflace by se měl podle ČNB pohybovat kolem 3,5 procentního bodu.
Čtěte ZDE podrobnosti k ranní schůzce Topolánek-Tůma-Kalousek
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist