Ekonomika Islandu je podle premiéra Giera Haardeho krok před státním bankrotem. Tamní vláda reagovala narychlo schváleným a okamžitě platným nouzovým zákonem na převzetí absolutní kontroly nad domácími bankami a zároveň chystá prodej jejich zahraničních dcer. Do země narychlo přicestovala mise Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Haarde v parlamentu prohlásil, že Island stojí před reálným nebezpečím, že bude do globální krize zatažen tak, že skončí státním bankrotem. Informovala o tom agentura Reuters.
Za rozhodující příčinu současné krize země je považována agresivní zahraniční expanze tří největších islandských bank. Vláda nyní může banky okamžitě zestátnit, přinutit k fúzi, vyměnit jejich management a stanovit hranice pro jejich odměny.
Islandský premiér: "Bůh žehnej Islandu"
Ve svém projevu islandský premiér vládní kroky obhajoval. "Pokud někdy nadešel čas, kdy všichni Islanďané musejí stát při sobě, tak je to nyní. Existuje nebezpečí národního bankrotu, stát proto zahájil záchrannou akci. 'Bůh žehnej Islandu'," řekl Haarde.
EU zvažuje garanci vkladů do výše 100000 eur
Již čtyři země chrání plně vklady klientů. Česko to neplánuje
Bilanční suma tří hlavních islandských bank je desetkrát větší, než je roční hrubý domácí produkt celé země. Jako možné východisko se vládě jeví prostředky penzijních fondů, které jsou podle mezinárodních měřítek poměrně vysoké. Islandská koruna za poslední týden ztratila k euru přes čtvrtinu své hodnoty. Za posledních 12 měsíců islandská koruna oslabila o více než 70 procent.
Podpora přišla i ze zahraničí. Rusko podle sdělení islandské centrální banky poskytlo Islandu úvěr přes 4 miliardy eur (zhruba 99 miliard korun) s více než 4letou splatností. To by mělo stabilizovat islandský finanční systém. V krizi je několik islandských bank a kvůli silnému kolísání kurzu tamní měny se centrální banka rozhodla kurz zafixovat.
Putinův mluvčí o úvěru Islandu neví
Mluvčí ruského premiéra Vladimíra Putina ale v úterý podle agentury Reuters uvedl, že nemůže toto prohlášení potvrdit a že o této záležitosti nemá žádné informace.
Po několika vlnách chaotického kolísání kurzu zmítaného krizí různými zprávami se centrální banka rozhodla zakročit a oznámila, že s okamžitou platností islandskou korunu vůči koši měn zafixuje na kurzu 131 korun za euro.
"Chceme, aby mezibankovní trh pro měnu fungoval," řekl pro agenturu Reuters mluvčí centrální banky Stefan Stefansson.
Island - moderní země
Podle většiny makroukazatelů je Island moderní a dynamická země. Průměrný růst HDP za deset let je 4,3 procenta ročně, obdobně jako v České republice. Island je bez problémů se zaměstnaností, rozpočtem nebo penzemi.
"Velká a dlouhodobá nerovnováha peněžních toků vůči zahraničí. Celkové zadlužení země, jehož největší podíl nese na bedrech soukromý sektor, je na úrovni 210 procent HDP. Problém bankovního sektoru rovná se finanční krize celé země," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl..
Pro nás je to podle Michla vše poučení. "Ekonomika se i díky nahodilým jevům může snadno přetočit vzhůru nohama. Recese nás může převálcovat úplně stejně jako se to ve fotbale podařilo Turkům, anebo s jakou vervou vtrhla krize na Island. Škoda, že jsme se vykašlali na reformy v těch nejlepších časech," dodal Michl.
Islandská republika má 300 000 obyvatel, člení se do osmi regionů. Jeho rozloha je 103 000 kilometrů čtverečních. Hrubý domácí produkt na osobu tam podle posledních údajů činí 53 472 amerických dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist