dolar-euro-1-192.jpgCentrální banky Spojených států amerických, eurozóny, Velké Británie, Švédska a Švýcarska ve středu přikročily ke společnému kroku na podporu ekonomik ohrožovaných finanční krizí snížením základních úrokových sazeb. Základní sazby jednotlivých zemí se snižují o půl procentního bodu.

Hlavní úroková sazba tak klesla ve Spojených státech amerických už na 1,5 procenta, Evropská centrální banka (ECB) snížila sazbu na 3,75 procenta. Bank of England snížila sazbu z pěti na 4,5 procenta.

K akci se připojila také čínská centrální banka, která snížila sazby o 27 basických bodů. Japonská Bank of Japan, která má sazby nastavené na 0,5 procenta se podle agentury Reuters k akci nepřipojila, ale podle Fedu vyjádřila svou podporu pro tuto koordinovanou akci. Podle agentury Reuters se jedná o první koordinovanou akci světových centrálních bank za více než pět let.

Oprávněnost nečekaného kroku

"Ekonomická data naznačují, že tempo ekonomické aktivity v posledních měsících značně zpomalilo," uvedl Fed v prohlášení. Zesílení finanční krize v poslední době umocnila rizika poklesu ekonomického růstu a tím dále snížila rizika na růst cen. Určité uvolnění globálních měnových podmínek je podle společného prohlášení centrálních bank proto oprávněné.

Přečtěte si také

Centrální banky se tímto krokem snaží pomoci nastartovat ekonomiky v době, kdy celý svět obchází finanční krize. Samotné snížení úrokových sazeb ale podle analytiků neřeší problém nedůvěry mezi bankami, který stojí za neochotou bank půjčovat si mezi sebou peníze.

Na druhou stranu ale má nečekané snížení velmi důležitý psychologický aspekt. "V reakci na to by totiž mohly pozitivně zareagovat mezibankovní i akciové trhy. Dnes je situace tak napjatá, že jakýkoli psychologický impuls může hrát klíčovou roli," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

"Rozhodnutí jiných centrálních bank nekomentujeme, nicméně se jedná o významný krok. Zítra se koná pravidelné jednání bankovní rady, na jehož začátku její členové vždy rozhodují, budou-li se projednávat i měnověpolitické otázky," uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. O tom, zda bankovní rada bude ve čtvrtek projednávat měnověpolitické otázky, bude ČNB informovat ve čtvrtek dopoledne.

Největší překvapení - ECB

Překvapivější je podle ekonomů krok Evropské centrální banky - ta ještě na řádném zasedání minulý týden rozhodla, že úrokové sazby ponechá nezměněné. Nicméně z komentářů vyplynulo, že čas snížení úrokových sazeb v Evropě přijde.
 
Ze situace těží koruna, která posiluje. Úrokové sazby v Česku se zatím nemění, ale snížení pravděpodobně podle analytiků přijde už začátkem listopadu, ale jen o 25 bodů. "Koruna navíc dál hraje roli bezpečného přístavu za situace, kdy nikdo neví co bude za pět minut," řekl pro server iHNed.cz analytik společnosti Citco FT Jiří Šimek. 
 
Vůči americkému dolaru se tak koruna nyní opět dostává pod 18 korun za dolar. Obchodování je stále velmi divoké,  spredy na trhu (rozdíly mezi nákupním a prodejním kurzem) jsou nyní obrovské.