Americké ministerstvo financí zvažuje, že převezme podíly v některých amerických bankách a pokusí se tím obnovit důvěru ve finančním systému. Uvedl to server stanice CNBC s odvoláním na nejmenované zástupce administrativy George Bushe. Nejmenované zdroje citovala i agentura AP.
Americký ministr financí Henry Paulson varoval ve středu večer washingtonského času před krachy dalších bank. A to i přesto, že minulý pátek americký prezident George Bush podepsal Kongresem balíček opatření za 700 miliard dolarů (přes 12 bilionů korun) na podporu amerického finančního sektoru.
Paulson upozornil na to, že finanční krize už měla velmi vážný dopad na ekonomiku. "I přes nové pravomoce ministerstva financí se dá očekávat, že některé finanční instituce padnou," řekl Paulson. Zároveň však dodal, že Bushova administrativa udělá vše pro to, aby se jí podařilo anstolit pořádek na finančních trzích.
Rekapitalizace má podporu
Paulson zároveň podle BBC vyzval k urychlené realizaci tohoto záchranného plánu. "Pokud záchranný plán nebude urychleně uveden v praxi, finanční krize jen tak brzy neskončí," uvedl Paulson.
Šéf financí USA varuje: Krachovat budou další banky
Bush reagoval rychle. Podepsal záchranný plán ekonomiky
BLOG: Léčba infarktu světa financí: detoxikace nebo by-pass?
Záchranný plán podle vládních zástupců ministerstvu pravomoc pumpovat peníze přímo do bank, které to požadují. Takový krok by podle nich rychle posílil rozvahy bank a snad přiměl banky znovu půjčovat. Zákon zároveň dává ministerstvu právo převzít podíly v bankách, včetně těch zdravých.
Americký plán rekapitalizace je podle zástupců ministerstva alternativou, která má ve Washingtonu a na Wall Street největší podporu. Dobré je na něm prý to, že by byl zamířen přímo na odstranění obav, kvůli kterým se banky zdráhají poskytovat úvěry jak ostatním bankám, tak jiným subjektům.
Wall Street pokračoval v propadu
Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek klesly kvůli úvěrové krizi a obavám investorů, že poslední kroky státních institucí ve světě na podporu finančních systémů nemusejí být dostatečné na to, aby se světová ekonomika vyhnula recesi.
Hlavní americký akciový index Dow Jones, který sleduje vývoj nejvýznamnějších akciových emisí na Wall Street, klesl poprvé od roku 2003 pod 9 000 bodů, když klesl o 7,3 procenta (o 678,91 bodu) na 8 579,19 bodu. Index Nasdaq Composite ztratil 5,5 procenta a zakončil na hodnotě 1 645,12 bodu. Širší index S&P 500 spadl o 7,6 procenta (-74,93 bodu) na 910,01 bodu.
Důvěru investorů v bankovní sektor neobnovil ani společný krok několika centrálních bank, které ve středu snížily úrokové sazby. Trh s úvěry přesto zůstal zablokovaný; sazby na mezibankovním trhu zůstávají vysoké. Vedle bank šly dolů i akcie ropných koncernů, protože ceny ropy klesly o dva dolary za barel. Akcie automobilového koncernu General Motors se propadly o více než 31 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist