Paul_Krugman__192x128_.jpgNobelovu cenu za ekonomii Paul Krugman (55) získal za analýzu vzorců obchodu a umísťování ekonomických aktivit. Švédská akademie věd ocenila zejména jeho teorii příčin celosvětové urbanizace.

"Integroval dosud oddělené výzkumné obory mezinárodního obchodu a hospodářské geografie," uvedl o něm výbor.

 

Klausovo překvapení

 

Prezident České republiky a zároveň profesor ekonomie Václav Klaus byl tímto rozhodnutím výboru překvapený. "Ukazuje to, že tato cena za ekonomii se již nedává za vědu. Je to první oceněný v této kategori, který napsal více článků do novin než vědeckých textů a prací," uvedl pro HN Klaus.

Krugman je profesorem ekonomie na Princetonské univerzitě. V akademickém světě je nejvíce znám svou "novou teorií obchodu" a vysvětlením měnových krizí.

Krugman se v posledních letech věnuje hlavně publicistické činnosti a je znám svými sloupky v listu New York Times. Všeobecně je považován za levicového kritika prezidenta George Bushe a různými průzkumy bývá vyhodnocován jako jeden z "nejliberálnějších", čili nejlevicovějších komentátorů v americkém tisku. Napsal také řadu učebnic a populárněvědeckých knížek.

S Nobelovou cenou v každém ze šesti oborů je spojena finanční odměna deset milionů švédských korun (asi 26 milionů Kč).

Dále čtěte

Nobelova cena za ekonomii byla ustavena v roce 1968 švédskou centrální bankou a nepatří mezi pět původních cen určených poslední vůlí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.