Světová finanční krize už poškodila dvě ze tří tuzemských firem. Téměř pětina českých podniků bude muset propouštět, polovina pak čelí poklesu zakázek. Skoro třetina firem musí odolávat tlakům na snížení ceny svého zboží.
Skoro devadesát procent firem ztratilo kvůli krizi miliony korun.
To alespoň tvrdí manažeři v průzkumu, který exkluzivně pro Hospodářské noviny zpracovala Hospodářská komora ČR. Ta oslovila celkem 1350 firem.
Zvýšení platu? Zapomeňte!
Pro zaměstnance to znamená, že nemohou očekávat další výrazné zvyšování mezd. Šetření na mzdách totiž bude spolu s utlumením investic patřit podle průzkumu k nejčastějším reakcím majitelů firem na krizi. "Vedení signalizuje, že bychom měli vzít situaci na zřetel. Vyjednávání o platech bude obtížnější," říká Leopold Laskovský, předseda odborové organizace v ostravských hutích ArcelorMittal.
Nejskromnější vánoční svátky budou mít podle průzkumu pracovníci ze sklářství, obuvnictví a textilního průmyslu. "Ekonomická krize a zpomalující hospodářství nutí naše firmy hledat významné úspory. Nepřiměřený nárůst platů si podniky nemohou dovolit," míní prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.
Firmy se stále častěji potýkají s nezájmem o své zboží v zemích, které jsou krizí už teď výrazněji postiženy. Navíc 155 respondentů si stěžuje na zhoršení platební morálky u odběratelů.
"První příznaky krize jsme pocítili před pár měsíci, kdy nám odběratelé začali zdržovat už schválené dodávky," popsal své vlastní zkušenosti potvrzující tento trend Lubomír Bednár, jednatel břeclavské firmy LB Bohemia, která vyrábí zdravotní matrace. "Vše vyvrcholilo nedávno, když jsme několik týdnů čekali na peníze od irské firmy, která už chtěla odebírat další zboží. Nakonec zaplatili."
Výsledky průzkumu nepřekvapily odborového předáka a senátora Milana Štěcha, podle kterého vnímají odbory útlum zakázek už osm měsíců. "Firmy mají jen omezené možnosti obrany. Jde i o úkol pro politiky. Neznám stabilní zemi, kde by se vláda o situaci podniků nezajímala," tvrdí Milan Štěch. Podle jeho slov by vláda měla odložit plán zavedení takzvaných zelených karet, které umožní lepší zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii.
Ministr průmyslu Martin Říman v rozhovoru pro HN ujistil, že při jednání o zákonech vláda zájmy podnikatelů hájí. Přímou pomoc průmyslu, jakou navrhuje pro místní podniky například německý ministr hospodářství, ale odmítá.
Bez růžových brýlí
Šéfové oslovených firem jsou pesimističtí i při pohledu do budoucnosti. Více než polovina z nich čeká, že v příštím roce se hospodářská situace ještě zhorší.
Výrazný propad ekonomiky či vysoká nezaměstnanost ale zemi kvůli postupující krizi zřejmě nehrozí. Česku ještě před nedávnem chybělo podle údajů Svazu průmyslu 300 tisíc pracovníků.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist