Prodloužení deregulace nájemného ve většině krajských měst do roku 2012 může připravit státní rozpočet až o několik miliard korun. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček. O takovou částku narostou kvůli prodloužené regulaci majitelům domů škody, které může Evropský soud pro lidská práva majitelům přiznat jako odškodné, dodal. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) s tímto argumentem nesouhlasí.
MMR v případě většiny krajských měst, kde hrozí výraznější zvyšování regulovaných nájmů, rozhodlo na začátku října o rozložení procesu uvolňování nájemného až do roku 2012. Původně se uvolňování nájemného mělo skončit o dva roky dříve. Ministerstvo tím chce zmírnit dopady vyšších nájmů. Majitelé domů však tento krok označili za "nejapný trik". "Nese to s sebou nebezpečí, že státní rozpočet bude chudší o několik miliard korun," podotkl Šimeček.
MMR s argumenty Šimečka nesouhlasí
MMR však s argumenty majitelů domů nesouhlasí. "Poukazují-li vlastníci domů na nebezpečí, že v důsledku prodloužení deregulačního procesu na státu vysoudí vyšší odškodné, zamlčují druhou stranu věci. Když by totiž stát nepřistoupil k připravovanému prodloužení neregulačního procesu, pak bude muset státní rozpočet vydat řádově srovnatelné, stamilionové vyšší objemy v podobě sociálních dávek," řekl vrchní ředitel sekce bytové politiky MMR a Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner.
Majitelé domů podali na Českou republiku kvůli regulovaným nájmům k štrasburskému soudu přibližně 4800 žalob. Podle Šimečka majitelé neočekávají plošné odškodnění. "Každý poškozený musí prokázat, jaká škoda mu vznikla," uvedl.
V Česku je podle dřívějšího sdělení OSMD pouze 28 obcí a měst, ve kterých je nájemné na úrovni, která stačí k pokrytí nákladů na základní údržbu domů a bytů. Jde hlavně o velká města, například Prahu, Brno nebo Karlovy Vary. V ostatních obcích se výše nájmů pohybují pod touto úrovní. V Česku je více než 6000 obcí.
Podle Šimečka bude muset nájemné v menších sídlech v severních Čechách a na severní Moravě výrazně vzrůst i po skončení deregulace, aby dosáhlo úrovně místně obvyklého nájemného. Na jeho výši se podle majitelů domů nedostane ani po ukončení deregulace, kdy by se mělo pohybovat kolem pěti procent z tržní ceny bytu ročně.
Příští rok je v pořadí třetím rokem deregulace nájemného. Podle původních předpokladů se roční nárůsty uvolněných nájmů měly pohybovat jen kolem 20 procent. Podle MMR se však regulované nájemné může v příštím roce v Praze a některých dalších městech zvýšit v průměru až o 46 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist