Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke (na snímku) zřejmě tři týdny po opětovném radikálním snížení úrokových sazeb bude svůj krok opakovat. Bude se tím pokoušet zvrátit zdrcující odhady o další vývoj americké ekonomiky. Píše to agentura Bloomberg.
Sazba půjde na 1 procento
Ve středu 8. října snížilo klíčové úrokové sazby pět centrální bank světa, včetně Fedu a ECB. Hlavní sazba v USA se tím dostala na pouhých 1,5 procenta. Už za dva dny se ale podle předpovědí ekonomů Spojené státy dočkají jejího dalšího snížení. "Fed se chystá snížit sazby o půl procentního bodu," řekl Lyle Gramley, bývalý člen Fedu, nyní ekonomický poradce.
Klíčová úroková sazba by se tak dostala na pouhopouhé 1 procento. Na nižší úrovni tato sazba nikdy nebyla. Fed k tomu tlačí další výrazné zhoršení výhledu americké ekonomiky. Loni v sprnu před vypuknutím hypoteční krize byla sazba na 5,25 procenta. Analytici nyní tvrdí, že v samotném posledním čtvrtletí dojde po přepočítání na roční tempo k poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o více než 2 procenta. To by byl nejstrmější pád za posledních 18 let.
Centrální banky bojují s krizí: Snížily sazby o 0,5 procenta
Britský HDP poprvé po 16 letech klesnul. Recese je na spadnutí
Jen o den po zasedání Fedu vyjde ve Spojených státech předběžná zpráva o vývoji HDP za třetí čtvrtletí a trhy očekávají jeho pokles o 0,5 procenta (přepočteno na roční tempo). Takový pokles nenastal od roku 1990.
"Stalo se mnoho škody," řekl Robert DiClemente, hlavní ekonom Citigroup Global Markets v New Yorku. "To se nespraví rychle," dodal. Někteří ekonomové podle Bloombergu upozorňují na to, že se obavy z krize odrážejí v psychice spotřebitelů a společností, jejichž výroba bude v posledních měsících roku kolabovat. To se stalo například v druhém čtvrtletí 1980, kdy došlo k poklesu o 7,8 procenta (přepočteno na roční tempo).
Klaus: Finanční balíčky a centrální plánovaní krizi nevyřeší
Finanční krize je pro EU záminkou pro další regulace, říká europoslanec
Ekonom JPMorgan Bruce Kasman předpovídá pro poslední kvartál roku pokles HDP o 4 procenta, píše agentura Reuters. Pokles HDP dosáhne podle hlavního ekonoma Deutsche Bank Securitites v New Yorku 4,5 procenta (přepočteno na roční tempo). Mickey Levy, hlavní ekonom Bank of America, podle Bloombergu řekl, že USA jsou na prahu hluboké recese a v posledních třech měsících roku klesne HDP o 3,9 procent (roční tempo).
Minulý týden se k postupující krizi vyjádřil také bývalý šéf Fed Alan Greenspan, který je částí ekonomů považován za strůjce krize. Ten prohlásil, že finanční krize je nepředvídatelné "cunami, které přichází jednou za století."
Bush: Vládní opatření míří na jádro problémů finančního sektoru
Další rána pro trhy: USA zažily největší pokles průmyslu za 34 let
Finanční krize, jejíž příznaky sahají do loňského léta, kdy začala tzv. hypoteční krize, přes průběžný optimismus politiků i analytiků uštědřila světu několikrát těžké údery. Její dopady se z USA přesunuly do celého světa a hlavně do reálné ekonomiky. V recesi už je několik evropských ekonomik.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist