Ekonomický růst Evropské unie (EU) a eurozóny se kvůli světové finanční krizi příští rok téměř zastaví. Hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie by příští rok měl vzrůst jen o 0,2 procenta, ekonomika eurozóny poroste dokonce jen o 0,1 procenta. Uvedla to ve své aktuální prognóze Evropská komise (EK).
Ekonomika EU v letošním roce zpomalí na 1,4 procenta HDP, tedy na zhruba polovinu v porovnání s loňským rokem. Daleko více se ale světová finanční krize podle EK podepíše na růstu hospodářství eurozóny, kde růst HDP zpomalí z loňských 2,7 procenta na 1,2 procenta. K mírnému oživení by se ekonomika měla podle Komise zase vrátit v roce 2010, kdy by měla růst ekonomika EU o 1,1 procenta a v eurozóny o 0,9 procenta.
"Ekonomický výhled se nyní významně zhoršil s tím, jak Evropskou unii zasáhla finanční krize, která se ještě na podzim prohloubila a vybírá si své oběti v obchodu a ve spotřebitelské důvěře," uvedl v prognóze eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia (na snímku).
Marek: Eurozóně by mělo pomoci oslabení eura k dolaru
"Snížení odhadu růstu eurozóny pro příští rok je v souladu s naším odhadem, který počítá se zvýšením HDP o 0,2 procenta s rizikem, že v první polovině roku se ekonomika eurozóny ocitne v recesi. Eurozónu brzdí zpřísnění úvěrových podmínek po finanční krizi a zpomalení globálního hospodářského růstu," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Eurozóně by podle Marka mělo pomoci oslabení kurz eura vůči dolaru v posledních týdnech. "Stagnace eurozóny v příštím roce výrazně ovlivní země střední a východní Evropy, zejména ty země, kde značnou část hrubého domácího produktu tvoří vývozy do zemí eurozóny. Mezi ně se řadí Česká republika," upozornil Marek.
Brusel: Česká ekonomika zpomalí, inflace výrazně klesne
Nová prognóza: Ekonomika příští rok vzroste jen o 3,7 procenta
Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o světové finanční krizi
Horší časy tak čekají i největší evropské ekonomiky. Británie by měla v roce 2009 dokonce spadnout do recese a její HDP by mělo klesnou o jedno procento. Francouzské a německé hospodářství se sice v příštím roce nepropadne, ale úplně se zastaví.
Počet lidí bez práce poroste
Dopady světové finanční krize pocítí i trh práce. Míra nezaměstnanosti by se v EU i v eurozóně měla během příštích dvou let zvýšit zhruba o jeden procentní bod, tedy na 7,8 procenta a 8,4 procenta příští rok s dalším nárůstem v roce 2010. V EU by mělo přibýt zhruba čtvrt milionu nezaměstnaných a v eurozóně půl milionu lidí bez práce.
Míra nezaměstnanosti v EU vzrostla. Bude ale ještě hůře
"V příštím roce můžeme očekávat růst nezaměstnanosti v EU i eurozóně k osmi procentům. Důvodem jsou dopady finanční krize, zpomalování růstu ekonomik většiny zemí, v některých dokonce recese," odhadl Marek.
Spotřebitelské ceny půjdou dolů
Jediným pozitivem je vývoj růstu spotřebitelských cen. Inflace podle Evropské komise již dosáhla vrcholu a v roce 2009 by její tempo v EU mělo zpomalit na 2,5 procenta a v roce 2010 na 2,25 procenta. V eurozóně by spotřebitelské ceny měly v roce 2009 růst o 2,2 procenta a v roce 2010 o 2,1 procenta.
Inflace v eurozóně v říjnu podle prvního rychlého odhadu klesla na 3,2 procenta ze zářijových 3,6 procenta. I přes pokles ale inflace nadále zůstává vysoko nad dvouprocentním limitem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) jako strop cenové stability, kde se drží již od loňského září.
Za poklesem inflace stojí podle Marka především levnější komodity. "Ty reagují na obavy o globální ekonomický vývoj. K tomu se ještě v průběhu příštích měsíců přidá pomalejší růst ekonomiky a inflace v eurozóně by tak měla velmi rychle klesat směrem dolů," dodal Marek.
Průměrný rozpočtový deficit v Evropské unii by měl vzrůst z 0,9 procenta HDP v loňském roce na letošních 1,6 procenta HDP. Příší rok by se mělo hospodaření ještě dále zhoršit a průměrný schodek by měl činit 2,3 procenta HDP. Celková zadluženost Evropské unie by měla vzrůst ze 45,8 procenta HDP v roce 2007 až na 47,1 procenta HDP v roce 2010.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist