ECBEvropská centrální banka (ECB) snížila úrokové sazby o 50 basických bodů na 3,25 procenta. Rozhodla tak v reakci na boj se světovou finanční krizí.

Snížení o 0,5 procenta trhy očekávaly. Ohledně rozhodnutí o sazbách Evropskou centrální bankou panovala mezi analytiky až vzácná shoda.

"Se zhoršujícími se vyhlídkami na ekonomiku eurozóny, odezníváním rizik mzdové inflace a s pokračujícím zpomalováním růstu spotřebitelských cen bylo velmi pravděpodobné, že další snížení sazeb bude opět o 0,5 procenta," uvedl pro server iHNed.cz už před jednáním ECB hlavní ekonom ING Wholesale Banking Vojtěch Benda.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka bylo ale možné snížení sazeb ECB o 0,25 až 0,50 procenta. "Důvod byl jasný. Ekonomika eurozóny i Velké Británie byly silně postiženy světovou finanční krizí a jejich ekonomiky směřují do recese," připomněl Marek.

ECB snížila sazby naposledy začátkem října, kdy srazila základní úrok o 50 basických bodů na 3,75 procenta. Tehdy se ke stejnému kroku rozhodly ale i další velké světové centrální banky.

Sazby prudce snižují i ostatní centrální banky

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek snížila hlavní úrokovou sazbu na 2,75 procenta z 3,50 procenta. Ekonomové tak výrazné snížení sazeb nečekali. ČNB tak šokovala svým rozhodnutím téměř celý trh. Analytici totiž očekávali snížení sazeb pouze o čtvrt procentního bodu.

Čtěte více o rozhodnutí centrálních bank

Britská centrální banka Bank of England (BoE) ve čtvrtek snížila úrokové sazby dokonce o 150 basických bodů na rovná tři procenta a švýcarská centrální banka sazby srazila o 50 basických bodů.

Hospodářský růst eurozóny se téměř zastaví

Ekonomický růst Evropské unie (EU) a eurozóny se kvůli světové finanční krizi příští rok téměř zastaví. Ekonomika eurozóny poroste podle nejnovější prognózy Evropské komise (EK) jen o 0,1 procenta.

Daleko více se světová finanční krize podle EK podepíše na růstu hospodářství eurozóny, kde růst HDP letos zpomalí z loňských 2,7 procenta na 1,2 procenta. K mírnému oživení by se ekonomika měla podle Komise zase vrátit v roce 2010, kdy by měla růst ekonomika EU o 1,1 procenta a eurozóny o 0,9 procenta.

Přečtěte si také

Eurozóně by podle Marka mělo pomoci oslabení kurz eura vůči dolaru v posledních týdnech. "Stagnace eurozóny v příštím roce výrazně ovlivní země střední a východní Evropy, zejména ty země, kde značnou část hrubého domácího produktu tvoří vývozy do zemí eurozóny. Mezi ně se řadí Česká republika," dodal Marek.

V eurozóně by měly podle EK spotřebitelské ceny příští rok růst o 2,2 procenta a v roce 2010 o 2,1 procenta. Inflace v eurozóně v říjnu podle prvního rychlého odhadu klesla na 3,2 procenta ze zářijových 3,6 procenta. I přes pokles ale inflace nadále zůstává vysoko nad dvouprocentním limitem stanoveným ECB jako strop cenové stability, kde se drží již od loňského září.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist