Finanční sektor se kvůli světové finanční krizi připravuje podle Financial Times (FT) na další vlnu propouštění. Podle šetření mezi vedoucími pracovníky amerických bank a analytiky se dá očekávat, že bude propuštěno dalších 70 000 lidí.
Americké banky jsou tak podle FT nuceny kvůli špatnému výhledu na následující rok nuceny snižovat náklady v rámci stanovení svých rozpočtů na příští rok. Ty by měly být hotovy už do konce listopadu, a to včetně plánu na propouštění zaměstnanců. Podle nejrůznějších odhadů už přitom stála finanční krize místo na 150 000 lidí v celosvětovém finančním sektoru.
Podle Financial Times hrozí další vlna propouštění finančním institucím především v tak celosvětově významných finančních centrech, jako jsou New York, Londýn a Hongkong, kde klesají příjmy z daní a tamní trhy s nemovitostmi se dostávají pod velký tlak.
Místa redukuje i Deutsche Post
Propouštění se však netýká jen amerických finančních institucí. Například německá poštovní a logistická skupina Deutsche Post v pondělí oznámila, že zruší 9 500 pracovních míst a uzavře všechna centra divize DHL Express ve Spojených státech amerických. Redukce pracovních míst je i v jejím případě reakcí na vysoké ztráty na americkém trhu.
Opatření jsou součástí širšího plánu na snižování aktivit firmy v USA. Provozní náklady divize DHL Express v USA by díky nim měly podle agentury Bloomberg klesnout na méně než miliardu eur z nynějších 5,4 miliardy ročně. Logistická divize Deutsche Post v současnosti v USA zaměstnává přes 25 tisíc lidí
Další dvě americké banky zkrachovaly. Letos už 19
USA mají nejvíce nezaměstnaných od března roku 1994
Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o světové finanční krizi
"Čtvrté čtvrtletí bude velmi dramatické. Řada velkých hráčů na finančních trzích bude muset redukovat počet svých zaměstnanců o 25 až 30 procent," uvedla pro Financial Times analytička společnosti Oppenheimer Meredith Whitneyová.
Škrty míst a pokles tržeb
Například investiční banka Goldman Sachs minulý týden zahájila plánované 10procentní snížení počtu zaměstnanců ze svých 32 500 pracovních míst. Podobné kroky ale chystají i další americké banky. Například Citigroup hodlá zrušit až 23 000 míst, Merrill Lynch seškrtal počet zaměstnanců o 5 700, Morgan Stanley 4 400.
Podle bankéřů se dá očekávat v posledním čtvrtletí letošního roku další propad tržeb, mírný růst by naopak mohl přijít v příštím roce. Většina bank však odmítla své rozpočtové plány a redukci počtu pracovních míst komentovat s tím, že jsou v běhu a musejí být dokončeny.
Nedávná studie Federal Reserve došla k závěru, že jen v New Yorku přijde o práci v příštích několika letech ve finančním sektoru 55 000 až 78 000 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist