Clo_dalnice_BreclavBezcelní limity pro dovoz při cestách do Evropské unie včetně České republiky ze třetích zemí se od 1. prosince zvyšují. Clo, daň z přidané hodnoty a spotřební daň nebudou cestující platit u zboží pro osobní potřebu a darů, jejichž celková hodnota nepřesáhne 300 eur (asi 7500 korun) na osobu. U pasažérů v letecké a námořní dopravě bude osvobozeno zboží do 430 eur (zhruba 10 800 korun). Informovala o tom Celní správa ČR.

Dosud mohl cestující starší 15 let dovážet zboží za maximálně 175 eur, děti do 15 let pak předměty pro osobní potřebu a dary v hodnotě až 90 eur.

U zásilek ze zemí mimo Evropskou unii se bezcelní limit od prosince zvyšuje na 150 eur (asi 3800 korun) z nynějších 22 eur. "Osvobození od cla se však netýká alkoholických výrobků, parfémů a toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků," upozornili celníci.

Zboží nad limitem podléhá sníženému clu 2,5 procenta

Zboží v hodnotě nad bezcelními limity nadále podléhá clu, jeho jednotná sazba se však od počátku prosince snižuje na 2,5 procenta z dosavadních 3,5 procenta. Tato celní sazba bude nově platit pro zboží v zásilkách mezi soukromými osobami nebo v osobních zavazadlech za až 700 eur, dosud to bylo 350 eur.

U dovozu tabákových výrobků, alkoholu a pohonných hmot se limity nemění. Clo, DPH a spotřební daň cestující ze zemí mimo unii nebude platit za 200 cigaret, 100 doutníčků do tří gramů, 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku ke kouření. Každé z těchto množství přitom představuje 100 procent celkového povoleného množství. "Nelze povolit současně vše, je možno poměr výrobků kombinovat tak, aby součet nepřekročil 100 procent," uvedla celní správa.

Více o tématu - čtěte ZDE

Stejná pravidla platí také u alkoholu. Clo a daně se neplatí za jeden litr nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 22 procent nebo nedenaturovaného lihu s nejméně 80 objemovými procenty alkoholu.

Bez poplatků je případně možné dovézt celkem dva litry nápojů s obsahem alkoholu nejvýše 22 objemových procent. Cestující rovněž nemusejí proclívat až čtyři litry vína a 16 litrů piva. "Osvobození u tabákových výrobků a alkoholických nápojů se neposkytne osobám mladším 17 let," upozornili celníci.

Nadále se při dovozu neproclívá benzin nebo nafta v běžné nádrži vozidla a navíc až deset litrů v přenosné nádobě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru