Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělních Hospodářských novinách představil svůj plán na zmírnění finanční krize pro Českou republiku. Jedním z bodů, které expremiér navrhuje, je návrat k progresivnímu zdanění, které by zdaňovalo lidi s vyšším příjmem vyšší procentní sazbou daně.
Investiční pobídky
Znovuzavedení progresivního zdanění je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka krokem, který nemá nic společného s řešením dopadů finanční krize. "V tomto bodě jde čistě o ideologické přesvědčení o rovnováze mezi tržními silami a mírou solidarity ve společnosti. Lze argumentovat ve prospěch i proti progresivnímu zdanění. Nicméně je třeba si uvědomit, že progresivní daň představuje daň za snahu a vzdělání," vysvětlil Marek.
Zároveň chce Paroubek zjednodušit daňové a administrativní předpisy. Dalšími kroky by podle předsedy sociálních demokratů mělo být splnění slibů "zemědělcům, že nebudou Evropany druhé kategorie" a zásah proti zneužívání dominantního postavení obchodních řetězců. Předseda sociálních demokratů rovněž požaduje obnovení investičních pobídek.
Celý text Jiřího Paroubka: Má-li krize zůstat s malým "k"
Topolánek: Plán B na boj s krizí nezveřejníme, zatím není důvod
Opatření typu investičních pobídek a posílení proexportní politiky by podle Marka pomoci mohla. K investičním pobídkám sice podle Marka lze mít určité výhrady, v současnosti by ale převážila pozitiva z rozšíření programu investičních pobídek.
"To jsou ale patrně jediná opatření, která lze považovat za adekvátní reakci na dopady finanční krize. Jistě nelze mít výhrad k obecným formulacím typu zjednodušení daňového systému a administrativy. Ta ale platí krize nekrize. S reakcí na finanční krizi a zpomalení ekonomiky nemá nic společného ani tažení proti obchodním řetězcům, pláč nad dotacemi pro zemědělství," upozornil Marek.
Penzijní reforma
Mezi další opatření Jiřího Paroubka patří převzetí eura, podpora výstavby obecních a zejména sociálních bytů a novomanželských půjček. Paroubkova kritika míří také na penzijní reformu. Podle něj by neměl být systém spoření na důchod prostřednictvím kapitálových penzijních fondů vůbec zaveden, a to i s ohledem na finanční krizi, kdy akcie klesají.
Marek však oponuje, že státní penze jsou naopak vystaveny riziku stárnutí populace. Spoření na důchod v penzijních fondech je vystaveno investičnímu riziku, což ví každý. "Průběžně financovaný důchodový systém ale také není bezpečnou zárukou klidného stáří, čelí totiž demografickému riziku. Bez reformy důchodového systému skončí čeští penzisté hůř, než když část odvodů budou spořit ve fondech. I zde platí, že nejlepším řešením je diverzifikace rizik," dodal Marek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist