Vzhledem k mimořádně vysokému zájmu o koupi startovacích balíčků ve velkém množství se Národní banka Slovenska (NBS) rozhodla omezit jejich prodej na svých pracovištích na 10 kusů na osobu. Na svých webových stránkách o tom informovala v úterý NBS. Informovala o tom mluvčí NBS Jana Kováčová.
"Národní banka Slovenska doporučuje i ostatním bankám a Slovenské poště, aby také v zájmu dostupnosti balíčků pro co nejširší veřejnost zvážily omezení jejich prodeje a zároveň o tom klienty na viditelném místě dopředu informovaly," uvedla Kováčová.
Zdůvodnila to mimořádně vysokým zájmem o sady slovenských eurových mincí, kterých lidé kupují stovky až tisíce. V pondělí, první den prodeje, balíčky na mnoha místech došly.
Pozor na rozpor se zákonem
Národní banka Slovenska nechala vyrobit 1,2 milionu balíčků, které obsahují 45 kusů eurových mincí v hodnotě 500 slovenských korun (16,6 eura, asi 424 korun českých). Platit se s nimi ale ještě nedá. V platnosti budou totiž až od ledna, kdy Slovensko zavede novou měnu. Další eurobalíčky se už dodatečně vyrábět nebudou.
Slováci už chrastí euromincemi
Slováci se budou moci předzásobit eurem na poštách od 1. prosince
Začaly poslední týdny slovenské koruny. Rodila se ztěžka před 16 lety
"NBS upozorňuje, že obchodování s eurovými mincemi, které jsou obsahem startovacího balíčku, a jejich využívání pro obchodní činnost do 31. prosince letošního roku je v rozporu se zákonem," dodala Kováčová.
Koupě startovacího eurobalíčku podle ní není jedinou možností, jak se mohou lidé připravit na příchod eura. Některé banky by měly podle ní už v prosinci vyměnit koruny za eura podle konverzního kurzu 30,126. V obchodech bude navíc možné platit slovenskými korunami až do 16. ledna, obchodníci však budou muset vracet jen v eurech. Také bankomaty budou od 1. ledna vydávat pouze eurobankovky. Výplaty, důchody a výběry hotovosti na pobočkách bank budou od ledna také v eurech.
Zájem měli i Češi
Zájem o mince s vyobrazením dvojitého kříže nad trojvrší, Kriváněm či Bratislavským hradem projevilo v pondělí i mnoho Čechů. "Z Hodonína tu byli lidé už ráno. Brali pět i deset balíčků najednou," potvrzuje v telefonu pracovnice holíčské pobočky Slovenské pošty.
Zatímco podnikatelé pod Tatrami se mohou z lednového zavedení eura na Slovensku radovat, tuzemští exportéři důvod ke smíchu nemají. Vývozy k našim bývalým krajanům jim pomáhaly překonat nepříznivé efekty posilování koruny. S tím je teď konec.
"Z Česka se bohužel stává ostrůvek obklopený eurozónou. Právě Slovensko bylo dosud díky tamní silné měně jednou z mála zemí, kde jsme na vývozu automobilů kurzově neprodělávali. Nyní i tato výhoda padá," říká Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto. Slovensko je přitom po Německu na druhém místě v objemu exportů z Česka.
Slovensko přijetím eura předběhne ostatní země takzvané visegrádské čtyřky. Včetně Česka, které zatím nestanovilo ani termín přijetí. Podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy a národního koordinátora zavedení eura Oldřicha Dědka se přechod na jednotnou evropskou měnu stane důležitým tématem příštího roku.
Z dvanácti nově přijatých členů EU dosud euro zavedlo Slovinsko, Malta a Kypr. Polsko, Bulharsko a Rumunsko počítá s přijetím v roce 2012. Slovensko si na přechod na novou měnu půjčilo od rakouské centrální banky 188 milionů eurobankovek - sedm miliard eur.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist