Budova Fed, WashingtonEkonomická aktivita po celých Spojených státech od začátku října oslabila. Ve středu to uvedla americká centrální banka (Fed) ve zprávě s názvem Béžová kniha.

Dodala, že inflační tlaky polevily díky poklesu cen v maloobchodním a energetickém sektoru. Zpráva mapuje aktuální vývoj největší ekonomiky světa a slouží jako jeden z podkladů pro měnovou politiku.

Čtěte více

Trh práce zůstal podle Fedu slabý, protože firmy v mnoha oblastech hlásily zrychlené snižování počtu zaměstnanců. Spotřebitelské výdaje se snížily, a to mimo jiné kvůli prudkému poklesu prodeje automobilů ve většině částí země, napsala agentura Reuters.,

Šéf Fedu Ben Bernanke v pondělí uvedl, že banka je připravena k opětovnému snížení úrokových sazeb a k prozkoumání dalších způsobů, jak podpořit ekonomickou aktivitu. Očekává se, že Fed na svém prosincovém zasedání sníží úrokové sazby o půl procentního bodu ze současného procenta.

SPECIÁL iHNed.cz

Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) tento týden oznámil, že americká ekonomika se nachází v recesi, která trvá od konce minulého roku, tedy již téměř celý rok. Výbor akademických ekonomů NBER je v USA arbitrem určujícím trvání recesí.

Impulz k současné recesi vzešel z krize na realitním trhu, který v minulých letech zažíval přehnaně silný vzestup. Realitní krize vedla jak k útlumu ekonomiky, tak ke globální finanční krizi, která ekonomiku definitivně srazila do kolen.