Německá kancléřka Angela Merkelová Spolkový sněm, dolní komora německého parlamentu, ve čtvrtek schválil vládní program podpory hospodářského růstu a zaměstnanosti v hodnotě 31 miliard eur (asi 800 miliard Kč).

Podle kancléřky Angely Merkelové by program měl během dvou let vytvořit investice a nové kontrakty za až 50 miliard eur. O stimulačním balíku bude ještě hlasovat horní komora parlamentu.

Balík obsahuje hlavně stavební projekty a úvěrovou pomoc malým firmám. Německo se letos v důsledku globální finanční krize dostalo do zřejmě nejhorší recese od druhé světové války.

Čtěte souvislosti

Německo je největší evropskou ekonomikou a proto je na něj vyvíjen tlak, aby účinně podpořilo obnovení hospodářského růstu. Kancléřka Merkelová však v posledních dnech prohlásila, že se odmítá účastnit "nesmyslné soutěže o miliardy".

a to ji tisk a politici kritizují jako "bojácnou" a ekonomové poukazují na to, že některé záměry nynějšího podpůrného balíku byly oznámeny již dříve.

„Z nejrazantnějších v Evropě“

Merkelová však dnes ujišťovala, že její stimulační balík je v Evropě jedním z nejrazantnějších. "V tom, jak odpovídáme na ekonomickou krizi, jdeme v Evropě v čele," řekla kancléřka v Bundestagu před hlasováním. Dodala, že vláda na začátku ledna situaci znovu prozkoumá a v případě potřeby přijme další opatření.

Politici z vládní koalice, jak konzervativci z CDU, tak sociální demokraté, již vyzývají k dalším krokům, například ke snížení daní a cílené podpoře spotřebních výdajů. Merkelová však před volbami, které se konají v září příštího roku, snižování daní vyloučila.

Francie vyčlení 26 miliard eur

Francouzská vláda vyčlení na oživení ochabující ekonomiky země 26 miliard eur, zejména do veřejných investic, oznámil dnes prezident Nicolas Sarkozy. Finanční injekce o velikosti 1,3 procenta HDP má zvýšit hospodářský růst v příštím roce o 0,6 procentního bodu a prohloubit rozpočtový deficit až na čtyři procenta HDP z původní představy 3,1 procenta.

Ministři financí Evropské unie se tento týden shodli na tom, že na pomoc hospodářství členských zemí by mohlo jít 1,5 procenta ročního HDP unie, jak navrhla Evropská komise.

Ministři se dohodli, že členské státy si při tvorbě krátkodobého finančního stimulu mohou vybrat z různých daňových a fiskálních opatření.

Německý ministr financí Peer Steinbrück předpověděl, že německá ekonomika se letos propadne až o jedno procento. To by znamenalo nejhlubší pokles v celé poválečné době.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist