žárovkaKlasickým žárovkám v Evropě definitivně odzvonilo. Shodli se na tom v pondělí experti působící v rámci Evropské komise, podle nichž mají občané EU v budoucnu používat energeticky úsporná svítidla. Informaci přinesly agentury AFP a DPA s odvoláním na Evropskou komisi.

Klasické žárovky o výkonu nad 100 wattů mají z evropských obchodů zmizet už v září 2009, o několik měsíců později by měla být stažena z prodeje i varianta nad 40 wattů. Domácnosti budou moci i po uplynutí této lhůty používat staré žárovky, od roku 2012 už budou definitivně k dostání jen úsporná svítidla.

K nařízení odborníků se nyní budou vyjadřovat členské státy a Evropský parlament. Pokud nebudou proti, návrh může být schválen ve zkrácené proceduře v březnu příštího roku.

Podmínkou ovšem je, aby nové žárovky, které ty neúsporné nahradí, měly stejný poměr ceny k výkonu jako tradiční žárovky. Zároveň by měly být stejně spolehlivé a vydržet stejné zacházení.

Čtěte více

Podle ekologické organizace WWF záměr unie představuje důležitý krok při úsilí o snížení spotřeby energie v členských zemích. Běžné žárovky údajně spotřebují třikrát až pětkrát více elektřiny než jejich úspornější alternativy.

Členské státy si od opatření, které je součástí řady dalších kroků týkajících se neúsporných spotřebičů, slibují značné úspory energie.

Například v Česku by podle Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn) úsporné zdroje světla mohly snížit spotřebu elektřiny až o 5,7 procenta na asi 57 TWh.

Odhady podílu osvětlení na celkové spotřebě se ale různí. Podle společnosti ČEZ se osvětlení podílí v Česku na celkové spotřebě pouze čtyřmi procenty. "Masové zavádění úsporných zdrojů světla by se tedy v celkových úsporách projevilo do výše maximálně jednoho procenta," sdělil již dříve ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Mezinárodní energetická agentura však odhaduje, že se osvětlení podílí na celkové spotřebě elektřiny v zemích OECD 19 procenty.