Novela stavebního zákona počítá se zrušením zhruba 200 stavebních úřadů, necelé třetiny z celkového počtu. Informaci přinesla Česká televize.
Podle ministerstva pro místní rozvoj, které návrh stavebního zákona připravuje, se pravomoci zrušených zařízení přesunout na takzvané pověřené obce. V současné době stát provozuje zhruba 700 pracovních úřadů.
Nespokojenost s plánem vyjádřili představitelé obcí.
"Jsme zásadně proti," řekl ČTK výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech. "Rušení stavebních úřadů považují starostové, a tedy i Svaz měst a obcí, za oddálení státní správy občanům," dodal.
Lidé by údajně kvůli vyřizování stavebních záležitostí museli cestovat na větší vzdálenosti. V minulosti se podle Jecha snahy o zrušení části stavebních úřadů již objevily, dosud prý však neuspěly. "Věřím, že je uhájíme i nyní," poznamenal.
Zhoršení služeb při stavebních řízeních se však mluvčí MMR neobává. "Snahou MMR je racionalizace státní správy v době krize, ale zároveň nechceme omezovat služby obyvatelstvu," uvedl Jordán.
Stavební úřady jsou hlavní institucí pro ohlašování a povolování staveb. Posuzují například, jestli jsou projekty staveb v souladu s územním plánem a zda projekt řeší obecné požadavky kladené na výstavbu. Ve stavebním povolení také stanovují podmínky pro provedení stavby
Do připomínkového řízení by měl jít návrh novely podle informací na internetových stránkách MMR ke konci prvního čtvrtletí 2009.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist