elektrina_zarovka_192.gifPři Energetickém regulačním úřadu (ERÚ) vznikne komise pro posouzení tvorby cen elektřiny. Na pátečním setkání se na tom shodli ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, energetické společnosti, zástupci podnikatelských svazů a ERÚ.

Úkolem komise bude posoudit férovost produktů jednotlivých dodavatelů elektřiny pro koncového zákazníka.

Komise bude rovněž posuzovat pravidla, podle kterých budou energetické společnosti nakupovat elektřinu pro koncové zákazníky, kteří se nerozhodli pro cenovou fixaci. Zaměří se i na produkty, které fixaci cen nabízejí.

Nabídka fixace cen pro rok 2010

Energetické společnosti ČEZ, Pražská energetika a E.ON představily, nebo v blízké budoucnosti představí speciální tarify, které jejich odběratelům umožní stanovit si počátkem roku 2009 pevné ceny na rok 2010. Těm zákazníkům, kteří se takto nerozhodnou, oznámí společnosti ceny elektřiny na rok 2010 v tradičním období, tedy na konci roku 2009.

"Možnost stanovit si na rok dopředu cenu elektřiny zákazníci doposud neměli. Dnes jsme se bavili o tom, jak koncovým zákazníkům zajistit férový a transparentní způsob stanovení ceny, ať už si vyberou jakýkoli produkt," dodal Říman.

Více o tématu - čtěte ZDE

Účastníci jednání se také shodli, že zákazníkům chybí jasné a srozumitelné informace, aby se mohli rozhodnout pro fixaci, nebo pro zachování dosavadního způsobu tvorby ceny. Proto ERÚ i energetické společnosti počátkem příštího roku realizují specializované informační kampaně. Svou nabídku už začala propagovat společnost ČEZ.

Speciální tarify s pevnými cenami na rok 2010 začaly společnosti nabízet po debatě o cenách, která se rozběhla poté, co Energetický regulační úřad oznámil zvýšení cen elektřiny na příští rok.

Ceny pro domácnosti by se měly zvýšit o 9,9 až 16,4 procenta v závislosti na dodavateli. Pro malé podnikatele se elektřina zdraží o 9,4 procenta až 18 procent dle dodavatele.