OtavaJe to nečekaný krok v případu, v němž už si jednou bývalí vládci OKD Viktor Koláček a Petr Otavy (na snímku vpravo) oddechli. Navzdory tomu, že jedna z předchozích soudních instancí tyto uhlobarony zbavila obvinění z rozsáhlé hospodářské kriminality, stanou nyní před soudem znovu. Společně s nimi bude v lednu čelit podezření z tunelování důlní společnosti někdejší předseda představenstva dolů Jan Przybyla.

O termínu soudu informovala agentura ČTK, která se odvolává na mluvčího hradeckého krajského soudu Michala Strnada. Podle obžaloby vznikla v případu škoda zhruba 1,5 miliardy korun.

Krajský soud v Hradci Králové v květnu 2007 stíhání trojice zastavil, protože podle senátu soudu nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů.

Soud přece jen bude, ale s jiným paragrafem 

Vrchní státní zastupitelství v Praze se proti rozhodnutí hradeckého soudu neodvolalo. "Proti zastavení se však odvolalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a z jeho podnětu Vrchní soud v Praze letos v září usnesení hradeckého soudu o zastavení věci částečně zrušil a nařídil věc projednat," řekl Strnad.

Původní obžaloba trojici vinila ze zneužívání informací v obchodním styku a ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Hradecký soud se na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bude zabývat pouze zneužíváním informací v obchodním styku.

Podle obžaloby Koláček s Otavou opatřovali neoprávněné výhody své firmě Karbon Invest, se kterou později ovládli společnost OKD i Českomoravské doly (ČMD). Koláček s Otavou například poskytoval v letech 1999 až 2003 OKD a ČMD právní služby, personální práce, zprávu obchodních podílů, vedení účetnictví. V roce 2004 Koláček a Otava doly prodali multimilionáři Zdeňku Bakalovi.

Přehled hlavních událostí ve věci trestního stíhání bývalých majitelů Ostravsko-karvinských dolů (OKD) Viktora Koláčka a Petra Otavy a někdejšího předsedy představenstva dolů Jana Przybyly:

28. listopadu 2003 - Předsedu představenstva OKD a jednoho z majitelů firmy Karbon Invest (KI) Viktora Koláčka zadržela policie. Za zneužití informací v obchodním styku byl stíhán i bývalý místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla. Policie je vinila, že ovládané OKD a Českomoravské doly (ČMD) od roku 1999 připravili nevýhodnými smlouvami o cca 1,5 miliardy korun.

29. listopadu 2003 - Policie obvinila i předsedu dozorčí rady OKD Petra Otavu. Všichni tři byli po výslechu propuštěni.

17. prosince 2003 - Státní zástupce Karel Kalda řekl, že trestní stíhání Koláčka a jeho dvou kolegů je opodstatněné. Stížnosti obviněných zamítl.

23. ledna 2004 - Podle České televize obvinila policie Koláčka a Otavu z dalšího trestného činu. Bylo jím zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění v souvislosti s navýšením základního kapitálu KI (OKD byly dceřinou firmou KI).

29. ledna 2004 - Právní zástupci Koláčka podali stížnost proti rozšíření trestního stíhání.

30. ledna 2004 - Koláček se vzdal funkce ve vedení OKD. Odstoupení ale podle něj nesouviselo s jeho obviněním.

20. února 2004 - Funkce předsedy dozorčí rady v OKD se vzdal Otava. Spolu s Koláčkem ale zůstali vlastníky OKD.

9. listopadu 2004 - Koláček a Otava prodali doly, konkrétně KI, přes kterou OKD i ČMD ovládali. OKD prostřednictvím dceřiné firmy Charles Capital získala kyperská společnost RPG Industries, kterou spoluvlastní Zdeněk Bakala.

22. října 2005 - Mladá fronta Dnes napsala, že Koláčkovi a Otavovi zřejmě hrozí soud. Nikoliv však kvůli vytunelování OKD a ČMD, ale kvůli údajným majetkovým machinacím v dolech OKD.

28. února 2006 - Policie podle deníku Právo navrhla obžalovat Koláčka a Otavu. Obviněni byli z toho, že důlním firmám způsobili nevýhodnými smlouvami škodu 1,5 miliardy korun.

22. června 2006 - Moravskoslezský deník uvedl, že Koláčka a Otavu čeká soud. Zpovídat by se měli z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Souzen má být také Przybyla. Ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na ně podala obžalobu.

31. října 2006 - Na návrh obžalovaných se kauza kvůli možné podjatosti soudců přesunula z Ostravy do Hradce Králové.

14. května 2007 - Krajský soud v Hradci Králové zastavil trestní stíhání Koláčka, Otavy a Przybyly. Podle senátu soudu nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů.

29. října 2007 - Podle deníku Právo se Vrchní státní zastupitelství v Praze se neodvolalo proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové.

září 2008 - Vrchní soud v Praze usnesení hradeckého soudu částečně zrušil a nařídil případ projednat. Soud rozhodl z podnětu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které se proti rozsudku hradeckého soudu odvolalo.

16. prosince 2008 - Krajský soud v Hradci Králové nařídil na 5. až 7. ledna 2009 první jednání v případu Koláčka, Otavy a Przybyly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist