Je to nečekaný krok v případu, v němž už si jednou bývalí vládci OKD Viktor Koláček a Petr Otavy (na snímku vpravo) oddechli. Navzdory tomu, že jedna z předchozích soudních instancí tyto uhlobarony zbavila obvinění z rozsáhlé hospodářské kriminality, stanou nyní před soudem znovu. Společně s nimi bude v lednu čelit podezření z tunelování důlní společnosti někdejší předseda představenstva dolů Jan Przybyla.
O termínu soudu informovala agentura ČTK, která se odvolává na mluvčího hradeckého krajského soudu Michala Strnada. Podle obžaloby vznikla v případu škoda zhruba 1,5 miliardy korun.
Krajský soud v Hradci Králové v květnu 2007 stíhání trojice zastavil, protože podle senátu soudu nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů.
Soud přece jen bude, ale s jiným paragrafem
Vrchní státní zastupitelství v Praze se proti rozhodnutí hradeckého soudu neodvolalo. "Proti zastavení se však odvolalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a z jeho podnětu Vrchní soud v Praze letos v září usnesení hradeckého soudu o zastavení věci částečně zrušil a nařídil věc projednat," řekl Strnad.
Původní obžaloba trojici vinila ze zneužívání informací v obchodním styku a ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Hradecký soud se na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bude zabývat pouze zneužíváním informací v obchodním styku.
Podle obžaloby Koláček s Otavou opatřovali neoprávněné výhody své firmě Karbon Invest, se kterou později ovládli společnost OKD i Českomoravské doly (ČMD). Koláček s Otavou například poskytoval v letech 1999 až 2003 OKD a ČMD právní služby, personální práce, zprávu obchodních podílů, vedení účetnictví. V roce 2004 Koláček a Otava doly prodali multimilionáři Zdeňku Bakalovi.
Přehled hlavních událostí ve věci trestního stíhání bývalých majitelů Ostravsko-karvinských dolů (OKD) Viktora Koláčka a Petra Otavy a někdejšího předsedy představenstva dolů Jana Przybyly:
28. listopadu 2003 - Předsedu představenstva OKD a jednoho z majitelů firmy Karbon Invest (KI) Viktora Koláčka zadržela policie. Za zneužití informací v obchodním styku byl stíhán i bývalý místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla. Policie je vinila, že ovládané OKD a Českomoravské doly (ČMD) od roku 1999 připravili nevýhodnými smlouvami o cca 1,5 miliardy korun.
29. listopadu 2003 - Policie obvinila i předsedu dozorčí rady OKD Petra Otavu. Všichni tři byli po výslechu propuštěni.
17. prosince 2003 - Státní zástupce Karel Kalda řekl, že trestní stíhání Koláčka a jeho dvou kolegů je opodstatněné. Stížnosti obviněných zamítl.
23. ledna 2004 - Podle České televize obvinila policie Koláčka a Otavu z dalšího trestného činu. Bylo jím zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění v souvislosti s navýšením základního kapitálu KI (OKD byly dceřinou firmou KI).
29. ledna 2004 - Právní zástupci Koláčka podali stížnost proti rozšíření trestního stíhání.
30. ledna 2004 - Koláček se vzdal funkce ve vedení OKD. Odstoupení ale podle něj nesouviselo s jeho obviněním.
20. února 2004 - Funkce předsedy dozorčí rady v OKD se vzdal Otava. Spolu s Koláčkem ale zůstali vlastníky OKD.
9. listopadu 2004 - Koláček a Otava prodali doly, konkrétně KI, přes kterou OKD i ČMD ovládali. OKD prostřednictvím dceřiné firmy Charles Capital získala kyperská společnost RPG Industries, kterou spoluvlastní Zdeněk Bakala.
22. října 2005 - Mladá fronta Dnes napsala, že Koláčkovi a Otavovi zřejmě hrozí soud. Nikoliv však kvůli vytunelování OKD a ČMD, ale kvůli údajným majetkovým machinacím v dolech OKD.
28. února 2006 - Policie podle deníku Právo navrhla obžalovat Koláčka a Otavu. Obviněni byli z toho, že důlním firmám způsobili nevýhodnými smlouvami škodu 1,5 miliardy korun.
22. června 2006 - Moravskoslezský deník uvedl, že Koláčka a Otavu čeká soud. Zpovídat by se měli z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Souzen má být také Przybyla. Ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na ně podala obžalobu.
31. října 2006 - Na návrh obžalovaných se kauza kvůli možné podjatosti soudců přesunula z Ostravy do Hradce Králové.
14. května 2007 - Krajský soud v Hradci Králové zastavil trestní stíhání Koláčka, Otavy a Przybyly. Podle senátu soudu nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů.
29. října 2007 - Podle deníku Právo se Vrchní státní zastupitelství v Praze se neodvolalo proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové.
září 2008 - Vrchní soud v Praze usnesení hradeckého soudu částečně zrušil a nařídil případ projednat. Soud rozhodl z podnětu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které se proti rozsudku hradeckého soudu odvolalo.
16. prosince 2008 - Krajský soud v Hradci Králové nařídil na 5. až 7. ledna 2009 první jednání v případu Koláčka, Otavy a Przybyly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist