Ceny ropy nadále klesají kvůli prohlubující se finanční krizi. Na konci středečního obchodování sestoupila cena ropy pod hranici 40 dolarů za barel. Za tuto cenu se obchodovala naposledy v roce 2004. Informovala o tom ČTK.

Ropný trh dochází k závěru, že rozhodnutí ropného kartelu OPEC rekordně snížit těžební limit nebude stačit k vyrovnání propadu světové poptávky.

Více o tématu

Cena americké lehké ropy klesla v závěru dne až na 39,99 dolaru za barel a pod 40 dolarů se dostala poprvé od 14. července 2004. Severomořská ropa Brent oslabila o 1,20 dolaru na 45,45 dolaru.

Ministři zemí OPEC se dnes v Alžírsku dohodli, že sníží těžební strop o 2,2 milionu barelů denně, nejvíce v historii této organizace. Od září tak spolu s dvěma předchozími kroky OPEC omezila limit o celkem 4,2 milionu barelů, aby zastavila propad cen a vyrovnala se s poklesem globální poptávky. Redukce byla sice vyšší, než se očekávalo, na trh to však nezapůsobilo a po rozhodnutí se pokles cen naopak ještě zrychlil.

Světová ekonomika je silnější než OPEC

"Světová ekonomika nyní cenu ovlivňuje více než cokoli, co může OPEC v této fázi udělat," řekl agentuře Reuters Gary Ross z firmy PIRA Energy. Ekonomiky vyspělého světa se letos ponořily do recese, což oslabuje růst i v rozvojovém světě a tlačí dolů poptávku po energii. Na trhu se navíc očekávalo, že k redukci dodávek přispějí i země mimo OPEC jako Rusko a Mexiko, to se však nestalo.

OPEC chce výrazným omezením produkce dohnat propad světové poptávky po ropě. Organizace ve své poslední měsíční zprávě předpověděla, že poptávka po ropě od kartelu příští rok klesne o 1,4 milionu barelů denně a světová poptávka po ropě se celkově příští rok sníží poprvé za 25 let. Podle analytiků by omezení produkce mělo podpořit ceny spíše v dlouhodobějším horizontu, zvláště v případě, že poptávka příští rok neklesne v takové míře, jak se čekalo.

Od léta ceny ropy v důsledku globální ekonomické recese spadly o více 100 dolarů na barel a světové zásoby ropy se výrazně zvyšují. Ekonomové uvádějí, že při ceně 40 dolarů za barel by 11 ze 12 členů OPEC spolu s Ruskem a Mexikem vykazovalo rozpočtové deficity. To nutí producenty rušit a odkládat klíčové projekty, které měly zvýšit budoucí produkci ropy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist