CSOBNěkolik stovek zaměstnanců Československé obchodní banky přijde podle informací sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) o práci. Mluvčí banky Ivo Měšťánek deníku potvrdil, že banka připravuje úsporný plán a že jeho součástí bude i o několik procent nižší počet pracovníků. V ČSOB v současnosti pracuje přes 10.000 lidí, včetně slovenské pobočky.

"Součástí tohoto plánu je v rámci snižování nákladů i snížení celkového počtu zaměstnanců v řádu několika málo procent," řekl deníku Měšťánek. Koho přesně se bude propuštění v ČSOB týkat a za jakých podmínek proběhne mluvčí neuvedl. Neupřesnil ani, zda se škrtání míst bude týkat jen banky, nebo i dalších firem ve skupině, jako je ČSOB Pojišťovna, Leasing či Hypoteční banka.

Více k ČSOB


Zčásti by mělo jít nikoli o propuštění, ale o nenahrazování přirozeně odcházejících pracovníků, vysvětlil mluvčí. Podle informací MfD při škrtech půjde i o poměrně vysoké pozice. Střední management bude patřit k nejohroženějším druhům bankovních pracovníků i podle personalistů.

"Je jasné, že krize, která nepřímo zasáhla i české banky, se projeví právě na této úrovni zaměstnanců," naznačil šéf personální agentury Grafton Recruitment Milan Novák s tím, že se udrží jen ti nejlepší, ale řada dalších bude muset banky opustit a kvůli jejich velkému počtu hledat práci mimo tento sektor. Podle něj už teď volných "bankovních" lidí mírně přibylo a zájem o ně naopak klesl. 

Banka chce zlepšit svoji solventnost 

Jak píše deník, odbory jsou však zatím v klidu. O ničem dramatickém nevíme, konstatoval šéf bankovních odborů Rudolf Kubásek. ČSOB je zatím jedinou bankou, která přiznává propouštění. Většina dalších zůstává u prohlášení, že se lidí zbavovat nebudou, ale neplánují je ani nabírat.

Skupina ČSOB je s objemem aktiv 909,8 miliardy korun nejsilnější na tuzemském finančním trhu. Je součástí bankovní a pojišťovací skupiny KBC.

Evropská komise ve čtvrtek schválila plán belgické vlády pomoci finanční skupině KBC navýšením kapitálu o 3,5 miliardy eur (asi 92 miliard korun). Rekapitalizace by měla majitelce ČSOB pomoci překlenout globální finanční krizi. Poté, co získala od belgické vlády záchrannou injekci, chce banka zlepšit svoji solventnost, napsala dnešní Mladá fronta Dnes.