Ruský premiér Vladimir Putin v úterý prohlásil, že prudký růst nákladů na těžbu a přepravu zemního plynu nevyhnutelně povede k citelnému zvýšení světových cen. Éra laciného plynu je u konce, řekl Putin na úvod moskevské schůzky ministrů zemí vyvážejících plyn, která má vést k vytvoření mezivládní organizace exportérů.

"Stávající naleziště se postupně vyčerpávají a perspektivní zásoby jsou převážně vzdáleny od hlavních míst spotřeby. Náklady na průzkum, těžbu a dopravu plynu se nevyhnutelně zvyšují. Ruské investice na těžbu v regionech jako Jamalský poloostrov či severní pobřeží a vytvoření infrastruktury pro přepravu plynu se počítají na desítky miliard dolarů. Prudce rostou náklady... Znamená to, že bez ohledu na krizi ve světových financích a ekonomice a pokles cen, éra laciných energetických zdrojů, včetně laciného plynu, končí," nec hal se slyšet Putin.

Vznikne plynový OPEC?

Na pořadu schůzky má být přijetí zakládajícího dokumentu fóra zemí vyvážejících plyn, který by byl obdobou ropného kartelu zemí vyvážejících ropu OPEC. Jako sídlo sekretariátu mezivládní organizace exportérů plynu Putin nabídl Petrohrad s tím, že by ruská strana hradila veškeré náklady. Katar však navrhl jako sídlo svou metropoli Dauhá.

Podle ruských pořadatelů se zasedání fóra zemí vyvážejících plyn účastní ministři z Alžírska, Bolívie, Venezuely, Egypta, Íránu, Kataru, Libye, Rovníkové Guineje a Trinadu a Tobaga. Jako pozorovatel je přítomen i zástupce Norska.

Podle Putina by fórum exportérů mělo "hájit zájmy vývozců plynu na mezinárodní scéně, vyjadřovat dohodnuté stanovisko členů k nejdůležitějším otázkám plynárenského trhu."

Rusko opakovaně popírá, že by usilovalo o zřízení plynárenského kartelu jako obdoby organizace vývozců ropy OPEC. Prý to vylučuje i mechanismus, kdy se ceny plynu odvíjejí od cen ropy.