ropa-tezba__192x128_.jpgSvětové ceny ropy ve středu zahájily opět poklesem a americká ropa sestoupila ke 38 dolarům za barel. Kvůli světové ekonomické recesi, která v průběhu roku stále dramatičtěji snižovala poptávku po energii, ropa letos ztrácí více než 60 procent.

Cena americké lehké ropy klesla v 10:20 SEČ o necelý dolar na zhruba 38,10 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent oslabila stejným tempem na 39,20 USD.

Nepříznivou situaci ekonomiky připomněly tento týden statistické údaje z americké ekonomiky. Vymazala se tím podpora, jíž se cenám ropy dostalo díky konfliktu na Blízkém východě a nadějím na další snížení dodávek Saúdské Arábie.

Čtěte také

Krátkodobé vyhlídky žádné oživení cen neslibují. "Očekáváme, že ceny energií zůstanou v prvních týdnech nového roku v defenzivě, samozřejmě za předpokladu, že konflikt na Blízkém východě se nerozšíří na další země," uvedla v komentáři pro klienty firma MF Global. V pondělí ropa vzrostla až o 12 procent v reakci na izraelské letecké útoky na pásmo Gazy.